| Bogdan4688 a întrebat:

Salut am auzit de la colegi ca pentru ati updata softwerul la telefon trebuie sa downloadezi ceva de pe calculator dar eu am in stari un buton actualizare softwer si cand dau pe el imi zice nici o actualizare disponibila si nu mi-l am udaptat niciodata. Cum imi updatez softwerul la telefon?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu exista update(actualizare)pentru softul telefonului tau acum, ce vrei mai mult de atat? Cand va fi, vei actualiza softul.

| Bogdan4688 explică (pentru darrio2007):

Am telefonul de 2 ani banuiesc ca sa updatat softul.Si e Samsung Galaxy Gio

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate face update la soft "on air", din Meniul telefonului ( dar zici că NU găseşte update ).

De asemenea, în funcţie de modelul telefonului ( pe care NU l-ai precizat ) se poate căuta update şi de pe Pc, prin anumite programe care se instalează ÎNTÂI pe Pc.

Spune modelul EXACT al telefonului.

Toate cele bune.

| Bogdan4688 explică (pentru bursuc001):

Samsung Galaxy Gio

| bursuc001 a răspuns (pentru Bogdan4688):

Acest model de telefon ar TREBUI să aibă update la Android v2.3 (Gingerbread), în cazul în care nu ai făcut update DEJA ( la această versiune ) - vezi linkul :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_gio_s5660-3741.php

Poţi încerca să faci update "on air", din Meniul telefonului sau prin intermediul Kies!

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul :
http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Toate cele bune.

| Rares2903 a răspuns:

NU! Daca te iei dupa colegii tai o sa iti pierzi garantia! Eu am tableta Sony xperia s. Eu primesc update automat. Cel mai bine te duci cu telefonul la magazinul de unde l-ai cumparat si sa le spui ca vrei sa ii faci update. Acum depinde si de modelul telefonului.