| Băjănaru_Marius_1997 a întrebat:

Am citit ca un rooted device e o imbunatatire pentru un Android Device mai ales ca iti ofera control total asupra device-ului, insa sunt si tari unde este ilegal sa ai un Rooted Device. As vrea sa stiu mai concret care sunt dezavantajele unui astfel de device si daca in Romania e legal sa ai Root pe telefon.

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Root-ul nu face telefonul mai bun, DA CU ROOT ITI POTI FACE TELEFONUM MUUUULT MAI BUN, pentru ca sunt aplicatii gen lSpeed care chiar iti fac telefonul mult mai puternic.Deasemenea poti schimba foarte multe aspecte legate de interfata OS-ului si nu numai
Practic poti modifica sistemul de operare complet, fara absolut nicio restricitie

Si nu, NU EXISTA tari unde sa fie ilegal root-ul xDDDD Asa ceva nu exista, iar cel care ti-a spus asta este un retardat mintal, altfel nu-mi explic

Da, este un proces neautorizat, bineinteles, asta insemnand ca daca ai facut root garantia se duce pentru ca daca tu faci ceva gresit care poate distruge sistemul de operare service-ul iti va spune ca nu ai voie sa faci root si tu totusi ai facut deci ei nu pot face nimic, atata tot

Dezavantaje....singurul dezavantaj pe care eu il vad ar fi daca incerci sa experimentezi lucruri noi (gen flashing-ul) poate baga telefonul in bootloop (se poate repara usor pentru cineva cu experienta si putin mai greu pentru cineva fara), dar daca il folosesti pentru banalitati nu poate face nimic rau

Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ai uitat sa ii zici ca multe aplicatii nu vor mai merge. Aplicatii cum ar fi internet banking, google pay, si te poti trezi si cu un miner in rom-ul custom : )

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

El credea ca root-ul este ilegal ma indoiesc ca o sa foloseasca aplicatii pentru. transfer de bani

Si stai calm ca eu de 2 ani de cand ma ocup cu flashing-ul nu am auzit pe nimeni sa se planga de mineri in ROM-uri, asta pentru ca nu prea exista. Majoritatea 99% din ele sunt open source, iar restul sunt ROM-uri bazate pe MIUI. Deci il AUSIGUR eu ca nu o sa ia miner

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Si se castiga bine din asta? de 2 ani de cand te ocupi de flashing?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha
Banuiesc ca da intr-un GSM da se castiga binewinking
+ ca nu stiu decat sa flash-uiesc, stiu sa trec de parola unui telefon fara sa se piarda absolut nimic, bypass la contul google (si nu, nu sunt metodele alea vechi de ani buni de pe YouTube) happy

5 răspunsuri:
| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Nu exista tari in care sa fie interzis, cine te-a mintit?
Dezavantaje:
Iti pierzi garantia.
Exista sanse ca device-ul sa se atrice in timpul operatiunii de rootare(minie, dar sunt).
Unele aplicatii ar pitea sa nu mearga.