| Geani645 a întrebat:

Am comandat dupa Aliexpress un telefon si am ales sa il trimita prin posta(este livrare gratuita), platesc tva, taxe vamale?

5 răspunsuri:
| dani2017 a răspuns:

Da.

Daca pretul lui depaseste 15 euro platesti doar TVA de 19%, daca pretul depaseste 150 euro vei plati TVA 19% + taxe vamale undeva intre 3%-5% depinde de vames.

| OldSoul a răspuns:

Platesti doar daca produsul vine din afara UE si costa peste 10$.

| cat0angel a răspuns:

Ai fi putut să optezi pentru transportul cu dhl-ul(100-150lei). E mai scumpă, dar ei fac niște șmecheri și te scapă de taxele vamale. Cred că este valabil la o parte, nu știu dacă la toate. Știu pentru că și eu am procedat așa cu un telefon după AliExpress și a fost totul bine, ba mai mult, așa ți-l aduc direct acasă. Și procedând așa nu faci nimic ilegal, până la urmă, tu doar optezi pentru acel tip de transport.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pretul telefonului cu tot cu tansport este peste 100 de dolari DA platetsi taxe vamale de import si TVA!

| Violleta2022 a răspuns (pentru cat0angel):

Daca pretul produsului este peste 100 de dolari, indiferent de curier, tot platesti taxe vamale si TVA
Am platit de nenumarate ori DHL-ul si nu mi-a ajutat la nimic, ca tot am platit taxe vamale si TVA!