| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am gasit intamplator niste casti audio JBL Tune 125 care nu au jack si se conecteaza doar wireless prin Bluetooth 5.0.Nemaiavand asa ceva decat cu jack, nu stiu exact cum functioneaza.Deci pornesc bluetooth de pe telefon si detectia se face automat? Sau trebuie sa apas si o tasta de pe casti(are o tasta intre cele de volum si intrarea micro USB-C pentru incarcare)si e suficient? Nu le-am incercat inca, am zis mai intai sa intreb pe cei care folosesc asa ceva si sunt familiarizati cu modele de casti audio wireless.Si inca ceva, daca stiti.Banuiesc ca are o baterie la interior care se incarca prin acest micro USB-C.Aceasta se schimba? Sincer nu-mi dau seama ce fel de acumulator are. Ceva foarte mic.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Intamplator?"

| Sandu3 explică (pentru darrio2007):

Da,intamplator.Pe jos in scara blocului langa lift, sub caloriferul de la parter.Probabil s-a cautat cineva prin buzunare au cazut, acestea fiind acoperite cu silicon si foarte usoare nu fac zgomot la caderea pe jos asa ca nu si-a dat seama cand le-a pierdut si unde.Nu ma bucur de raul altuia dar e doar o chestiune de neatentie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Castile au acumulator intern fiecare, iar case-ul are si ala o baterie. Le sincronizezi prima oara, apoi ulterior se conecteaza automat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, da. M-am uitat la 125-uri si aparent e design-ul ala primitiv cu bateria in cablul dintre casti. Ok, in cazul asta, o singura baterie.winking

| VoidEternal a răspuns:

De obicei, dacă nu există un buton dedicat cu simbolul Bluetooth undeva pe căști, ca să intre în pairing mode, adică pentru a putea fi gasite de către telefon, când le pornești ții apăsat pe butonul de power ori până auzi în căști că îți zici "pairing", ori ai ceva led care luminează într-un fel anume, de obicei intermitent mai rapid. Apoi le cauți cu telefonul și ar trebui sa îți apară. După ce faci pairingul data viitoare vor fi detectate automat. Bateria pe care o au căștile nu se schimbă. Se incarca prin mufa usb-c cu un încărcător de telefon.

| Sandu3 explică (pentru VoidEternal):

La un moment dat acumulatorul nu va mai tine si va trebui schimbat.Un service cred ca face asta fara probleme.Adica nu in sensul in care ai scris tu ca nu se schimba.Nu se schimba de catre mine, asta da, dar un service cred ca rezolva problema, zic eu.

| VoidEternal a răspuns (pentru Sandu3):

In teorie, da se schimba la service.