| sergiumd1010 a întrebat:

Am și eu o problemă cu telefonul. Îmi pun telefonul la încărcat, și îmi arată că se încarcă, dar nu se încarcă de loc îmi stă pe 1% și îmi apare acolo fulgerul ăla cum că se încarcă. Am încercat cu mai multe încărcătoare, același rezultat. Și când bag cablul joacă un pic. Cine mă poate ajuta cu un sfat? Să știu și eu ce să fac cu el...am.fost la diferite gsm-uri și mi-ai zis fiecare altceva. Dau fundă, mulțumesc

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Defectul s-ar putea depana usor intr-un service, prin masurarea curentului de incarcare.

Daca curentul de incarcare este normal, atunci este posibila bateria cu celula moarta. Masurand tensiunea bateriei dupa cca o ora de incarcare, daca tensiunea in sarcina este mai mica cu tensiunea a 1-2 celule, atunci sigur bateria este de vina.
Daca curentul de incarcare este mic, atunci defectul trebuie cautat la circuitul de incarcare.

| cfrtobias a răspuns:

Poate ai telefon performant si incarcator mai ieftin da dupa ma gandeam ca tot ar trebui sa incarce doar ca ar dura mai mult pana e complet

| ovidiu123432 a răspuns:

Pare a fi stricat, daca nu mai ai garantie atunci trebuie sa-l duci la un service sa-l repare, altceva nu prea cred ca ai ce face.
Incearca sa-l cureti / sa sufli acolo unde bagi incarcatorul, poate fi intrat ceva dar ma indoiesc, sau incearca sa-l resetezi.

| Valyasdfg a răspuns:

Exact așa am pățit eu, fă cum zic și ieși ieftin, mufa unde bagi încărcătorul e puțin slăbită, lărgită, eu am micro usb, dacă tot așa ai și tu... încearcă și represează puțin cu ceva, un vârf de cuțit de exemplu pe tăblițele alea și când bagi mufa o să încarce, dar că sa nu repeți treaba asta, va trebui să îți iei un cablu magnetic, e o mufă ce poate rămâne în portul usb al telefonului și e cu magnet doar apropii cablul încărcătorului la acea mufă din telefon și se incarca, îți recomand, mie mi s-a reparat și bateria la telefon, dacă vrei îți las, sau imi dai numărul în privat și îți dau numărul celui de unde am luat cablul magnetic, e calitate numai bun e la preț!

| RecKinul a răspuns:

Și eu am pățit la fel. Era cablul de date de vină.

| comyne a răspuns:

Sa il duci la reparat ar fi cel mai bine
se poate sa fie de la baterie

| TheRealAnonim a răspuns:

Salut, daca cumva ai incercat alte incarcatoare, uita-te acolo unde bagi mufa de la incarcator in telefon, am avut si eu o problema la fel cu o tablet big grin