| Golddy a întrebat:

Salut, am un iPhone se 2016 si pe fundal are marginile ecranului ingalbenite. De la ce este oare? Nu are true tone. Credeti ca este defect sau e normal?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Acest lucru este normal și se datorează faptului că ecranul LCD al iPhone-ului se degradează în timp. Marginile ingalbenite sunt cunoscute sub numele de "burn-in". Acest efect se poate agrava pe măsură ce vechimea dispozitivului crește, dar nu ar trebui să afecteze performanța sau funcționalitatea. Dacă ecranul se degradează într-un ritm mai rapid decât se aștepta, există opțiuni disponibile pentru a remedia problema, cum ar fi înlocuirea ecranului sau a bateriei

| Fantaspirit a răspuns:

Trebuie înlocuit ecranul