| alex2009 a întrebat:

Salut, am un Samsung a 71 de cam 2 ani, de 6 luni am urmatoarea problema. Cand vin de la frig de afara sau foarte cald camera de selfie se vede in ceata timp de cam 30 de minute dupa isi revine.
A mai patit cineva asa ceva?
O solutie are cineva?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E normal. Eu am A50. La fel face daca nu-l tin la piept, la caldura. Toate aparatele electronice este recomandat sa fie folosite doar dupa 30 minute de la intrarea la cald.

| Verttigo a răspuns (pentru Salontanul):

In mare parte, ce ai spus este perfect adevărat, dar nu general valabil. Aproximativ 30 de minute sa ți se dezabureaca o lentila, e cam mult. Undeva, este o cale de intrare a vaporilor de apă. Ei condensează la diferente de temperatura. Fii sigur că nu doar pe lentila se află, ci peste tot in telefon. Mai ales că a trecut timpul peste el. In timp, toate își pierd din rezistența iar în final sfârșesc într-un sertar. Încearcă să-l ții cât mai ferit de diferențele mari de temperatură. Oferă un ambient cât de cât apropiat ca și valori.

| Salontanul a răspuns (pentru Verttigo):

Nu-i vorba numai de dezaburire. Inspatele partii foto a telefonului se afla si o parte electronica care da claritatea imaginii. Ia un telefon si apropie-l cu apratul foto de un obiect si apoi departeaza-l. Ai sa vezi ca are o parte de latenta in care nu se vede clar imaginea. Partea electronica se poate distruge daca se produce umezeala de neevitat la trecerea de la rece la cald. Crede-ma ca am lucrat in magazin de electrocasnice si electronice, si am citit sute de instructiuni pentru a ma pune la punct, ca sa nu-i dau clientului explicatii tampite! Iar explicatiile nu trebuia sa mi le dai mie ci celui ce a intrebat.

| Verttigo a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, și atunci," " autorul " de ce nu pomenește nimic de aburirea ecranului?
Trecerea de la rece la cald, în condiții normale, aduce condensarea vaporilor pe suprafețele lipsite de etanșeitate. Nu? Ori sa vii să spui că doar in zona camerei se întâmplă asta...mă retrag. i buna.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se abureste din cauza trecerii de la frig la cald.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O solutie il duci in servis si ei vor descoperii cauza, nu stie nimeni decat un specialist care cu asta se ocupă zilnic repara telefoane, poate va fi nevoie de inlocuirea camerei posibil undeva apare un condens si dureaza pana se usua lentila camerei ca aia focalizeaza obiectivul.

| alex2009 explică:

Telefonul nu a fost scapat deloc este ca nou nu a fost desfacut niciodata si mai am un telefon acelasi model si acela nu face
multumesc de raspunsuri oricum