| Onlares a întrebat:

Salut am un Samsung galaxy s1 cu android 2.3.6.Nu stiti o metoda sa fac update la 4.4 sau macar la 4.2 sau 4.0? Daca se poate fara root.

2 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

Telefonul Samsung Galaxy S1 are android Gingerbread 2.3.6 și se poate face upgrade de firmware până la android Jelly Bean 4.1.2. Cum faci? Este foarte simplu și o poți face chiar la tine acasă!
-Instalezi Samsung Kies pe calculator http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP
-Conectezi telefonul la calculator (prin cablu usb) și vezi ca acesta din urmă să recunoască telefonul
-Intri în Kies și aștepți până aplicația analizează telefonul
-După ce ți-l analizează, sub denumirea telefonului va scrie cu portocaliu ''Este disponibilă o nouă versiune de firmware''
-Apeși pe ''actualizare'', confirmi că ești de acord și actualizarea începe. În funcție de viteza de internet, timpul poate varia de la 10 minute la o jumătate de oră. Mie din fericire mi-a luat numai 10 minute la un Ace 2. Uite o imagine făcută de mine în timpul descărcării (dovadă) http://postimg.org/image/c384848q3/
-După ce actualizarea este gata, nu va trebui decât să introduci data, luna, anul curent și parola de la wi-fi. În rest toate datele sunt salvate, jocurile nu s-au șters, ți-au rămas toate setările, pozele, etc. totul a rămas exact ca la fostul android. Funda?

| Petru_Leonard_1993 a răspuns:

Nu se poate fara root am incercat prin Kies dar acolo se poate upgrada doar Firmware si alte chestii...