| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am un telefon Allview p5 quad cu root facut și cu custom rom de note 3. Intrebarea mea este cum fac overclocking la procesorul mediatek mt6589? Am auzit că ar urca pana la 1, 7 de la1, 2 si alte telefoane cu același chipset au frecventa mai mare.

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

In Kernel source cauta "mt_cpufreq.c "
(/mediatek/platform/mt6589/kernel/core/mt_cpufreq.c)

Si schimbi din "static unsigned int g_max_freq_by_ptp = DVFS_F1; /* default 1. 2GHz */"

In "static unsigned int g_max_freq_by_ptp = DVFS_F0_0; /* OC 1. 7GHz */"

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Nu te apuca sa faci overclock ca Allview-urile au racirea proasta si o sa ti se incalzeazeasca groaznic si risti sa ti se deslipeasca cip-ul.