| Andrewe a întrebat:

Salut,am un telefon luat de la Orange de aproape un an si cateva luni si nu mai merge portul de incarcare, as dori sa stiu daca se poate face gratuit pe garantie sau sa il fac in regim propriu? Am sa merg luni la un Orange shop dar poate aflu mai rapid aici cu ajutorul vostru.Mersi

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Si la mine s-a intamplat asta la un telefon. L-am dus la un nene care avea un service si l-a curatat de scame la mufa aia de incarcare apoi a fost ca nou. De fapt se poate face si acasa.

Dar da, garantia acopera si acest lucru asa ca daca nu scamele sunt de vina poti sa il duci linistit la garantie.

| Andrewe explică (pentru Furnicuta000):

Scamele cum le pot scoate? cu acul nu merge, nu incape, risc sa rup mufa

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Andrewe):

Nu merge cu o scobitoare, un ac, ceva ascutit?
Uite un video, dar gasesti mai multe pe Youtube

https://youtu.be/-0amitABTNY

| Andrewe explică (pentru Furnicuta000):

Au fost doar niste scame, mersi

| Andrewe explică (pentru Furnicuta000):

Am gasit prin casa un ac foarte subtire

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Andrewe):

E bine daca acum merge happy

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Orice mobil are garantie 2 ani. Deci este in garantie, si trebuie dus cu actele lui (bonul fiscal si certificatul de garantie); fara card de memorie in el si fara cartela. Si sa stii ca ti se vor sterge toate datele din el. Bine este sa formatezi tu telefonul mai inainte de a-l inmana.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Orice telefon nou comercializat de catre Orange are perioada de garantie de 24 de luni. Poti merge impreuna cu certificatul de garantie si factura de achizitie la orice magazin pentru a fi trimis in Service, in vederea reparatiei.

O zi buna,
Orange Helper