| GeorgeGabriel a întrebat:

Am un telefon Nokia 7310 SuperNova care daca il pun la incarcat se incarca la nesfarsit (il las seara si pana dimineata tot se incarca) ce pot sa ii fac? MUTUMESC

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cel mai posibil este de vina acumulatorul, pentru ca banuiesc ca are ceva "experienta de viata", el nu reuseste sa se incarce la capacitate maxima - 100% (adica daca el e de 4.5V de ex, ar trebui sa se incarce pana pe la 4.8V, sau chiar mai mult si el se incarca numai pana la 4.75 -> valorile sunt exemplificative), prin urmare softul telefonului nesesizand voltajul care indica incarcarea maxima a acumulatorului (4.8V cum am dat exemplu) mentina activ indicatorul de "incarcare" - adica liniutele alea de se tot incarca in baterie.
Poti scoate bateria si sa te uiti la ea si daca e putin umflata e clar ca e dusa.

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Verifica daca nu face contact mufa de incarcare. Ar bine sa te duci intr-un service, cu toate ca nu cred ca se merita. Cat te costa sa-l verifice mai bine cumperi unul nou. Daca e uzat nu se mai poate incarca.
Uite cat e unul nou:
http://www.gsmnet.ro/......inal--7009