| KRLL a întrebat:

Daca displayul este stricat, touch-ul poate sa functioneze? Urgent, va rog.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, da.
Practic depinde de piatra care l-a "pupat".

| KRLL explică (pentru Bula):

Nu l-a lovit nimeni, pur si simplu vede in dungi ecranu.Ideea e ca am schimbat displayul eu(am mai facut-o exact pe acelasi telefon si a mers perfect). L-am luat cu 300 de lei, nou.L-am pus, usor, cu grija, touch-ul merge, dar ecranul vede in dungi

| relian a răspuns:

Nu.Daca displayul nu-ti afiseaza nimic, atunci digitizeru ala sau touch-ul cum zici tu ce sa faca? Daca intrebi daca il poti pastra in cazul in care este defect numai displayl atunci da chiar ar fi de recomandat sal pastrezi pe cel original.Deci touchul ala n-are cum functiona in absenta displayului.

| KRLL explică (pentru relian):

Ok,si ce e de facut acum? Cand am zis touch m-am referit la senzorul ala, adica daca apas la intamplare pe ecranul cu dungi, imi executa comenzile.

| relian a răspuns (pentru KRLL):

Nu stiu despre ce senzor vorbesti.Telefoanele astea au ecranu ala sa-i spunem ecran asa popular babeste, ecranu ala are 2 parti.Partea pe care tu cu degetele dai comezi si sub acel geam se afla displayul ala ce afiseaza, deci tu vezi de fapt cu acel ecran ala de sub geamu pe care butonezi sau ce faci tu.De aia ii zice touch screen.Acum vad ai venit cu senzori, la ce senzori anume te referi? Ce-i ala touch sau senzor, sincer nici nu banui la ce anume te referi.Ok daca apesi la intimplare pe sticla, ca de faptul tu pe aia apesi pe un geam pe o sticla spui ca iti ia comenzile.Ok deci cum am spus ai displayl dus dara geamu este bun.De regula geamu ala este bun atata timp cat nu-i spart, dar de multe ori si asa spart functioneaza, asta daca displayul este bun.Cei de facut? Pai dul la reparat ca vad ca oricum tu nu prea te pricepi, deci trebuie sa schimbi displayu.Nu ai spus ce telefon ai, dar gasesti pe net orice piesa, chestia este sa stii sa il schimbi.Cauta pe youtbe video dar in engleza scrie si tu how to replace touch screen for iphone 5 sau how to replace the display on Samsung galaxy bla bla si spui ce model ai si chestii de astea si vezi video cum anume se face, ce trebuie sa faci, unia spun si ce sa iei si de unde.

| KRLL explică (pentru relian):

Sony xperia Z3. L-am spart acum ceva timp, si nefiind prima data cand schimb un display la un acest model de telefon, am cumparat display nou, original si l-am pus pe al meu. Cu grija, usor si precis si nu a mers, cum am mai spus afiseaza in dungi negre.Ma cam doare inima sa iau altul acum. Sa mi-l fi trimis stricat desi era nou? straight face sad Am cautat pe Youtube si am facut exact cum era acolo si prima data cand i-am pus alt display la un prieten care detine acelasi model de telefon, dar si acum.La el merge fara nici o problema, la mine nu.

| relian a răspuns (pentru KRLL):

Daca este aftermarket se intampla sa fie naspa.Eu as incerca un unul original chiar dei folosit. Daca gasesti asa folosit e mai bine e original stii sigur ca merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Tudorchiriac a răspuns:

Depinde, daca lovitura a patrus adanc, poate sa nu mai fuctioneze nici touch-ul.