| marianliviu456 a întrebat:

Salut.
Daca fac rate la altex si ma duc direct la magazin si completez ce imi da,dureaza mult pana imi da produsul sau mi-l da direct? Si mai important,inainte trebuie sa dau vreun avans? Si daca da, in bani gheata sau cu cardul de credit? Produsul costa 3000 lei.
Si pot plati ratele si cu bani gheata,fara card? Adica sa-i trimit in contul pe care mi-l da ei,sau la o banca...
Plss, ajutati-ma.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ti am mai zis la o intrebare anterioara creditul nu il da magazinul ci o banca. Asa ca trebuie sa astepti ca banca sa iti aprobe creditul, nu iei nimic pe loc.

banca iti va deschide un cont unde vei achita ratele cum vrei tu. prin depunere cash la ghiseu, prin transfer bancar, prin alimentarea cardului atasat samd

| mihai69 a răspuns:

Ratele nu le faci la Altex, ci la o bancă sau IFN. Analiza cererii de creditare durează relativ puțin, dar nu vei lua pe loc nimic. Produsul va fi rezervat până la aflarea deciziei unității creditoare.
Ratele le vei putea plăti de obicei cu bani gheață, dar unele bănci sau IFN pot accepta și plata în cont (virament sau ordin de plată). Depinde de la caz la caz.