| Marvinmiau a întrebat:

Salut, daca vreau sa imi schimb cartela SIM de la telefon cu alta din aceeasi retea pe care o am acum imi pot pastra numarul de telefon actual?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare cartela are numarul ei. N-ai cum!

| NGheorghe a răspuns (pentru Salontanul):

Ce tot vb acolo dacă nu știi? Bineanteles ca se poate.

| Salontanul a răspuns (pentru NGheorghe):

Alo! Daca schimbi cartela se schimba si numarul. Daca te duci la provider sa-ti dea un numar vechi te costa. El zicea doar prin schimbarea cartelelor si gata. Ce rost ar avea sa schimbi o cartela cu alta si sa pastrezi numarul vechi? Mai gandeste!

| anonimg a răspuns:

Se poate ce vrei tu, dar trebuie sa mergi la o reprezentanta a companiei de la care ai cartela.

| NGheorghe a răspuns:

Poți sa îți păstrezi numărul chiar si dacă vrei sa schimbi rețeaua.

| Salontanul a răspuns (pentru NGheorghe):

Da. Transferul in alta retea este gratuit. Dar schimbarea numarului in aceeasi retea te costa.

| NGheorghe a răspuns (pentru Salontanul):

Ce rost are? ....cartelele vechi nu au acces la 4G sau LTE. Ba nu are nici multa memorie pentru contacte.
Era de confundat "un număr vechi" cu "un număr vechi si deja neutilizat"...dar el vb de ACTUALUL, așadar.
Si ce dacă costa.
Alo... exista cartele cu numere neatribuite, exact pentru cazurile speciale (deteriorare, furt, pierdere). Poate ai vrut sa zici ca fiecare cartela are codurile ei... de la coduri la numărul de apelat ii poveste lungă.

| Salontanul a răspuns (pentru NGheorghe):

Cartelele fara numar sunt doar pentru reincarcare. Si, nu. Stiu ce vorbesc. Nu vorbeam de coduri. Vorbeam de numarul alocat. Iar daca vrei o cartela cu 4G nu trebuie sa te complici sa iei alta cartela, sa te duci la ei sa platesti schimbarea numarului. Aia-i scarpinatura olteneasca. Daca ai o cartela veche in telefon te duci la ei si-ti schimba gratuit cu una noua cu posibilitatea de 4G si posibilitatea de rupere in bucati mai mici (mini si micro cartela), fara bani si fara sa cumperi alta cartela cu alt numar, cu acelasi numar ca cel de pe cartela veche.

| NGheorghe a răspuns (pentru Salontanul):

"nu trebuie sa te complici sa iei alta cartela, sa te duci la ei sa PLĂTEȘTI ScHiMbArEa numarului."
"FARA BANI si fara sa cumperi alta cartela cu alt numar, cu AcElAsI numar ca cel de pe cartela veche."
Asta-i un răspuns cu toate versiunile? si noi trebuie sa alegem ceea ce ne place? Ce ar fi fost dacă eliminai balivernele din start si sa fi prezentat doar posibilul?

| Marvinmiau explică (pentru NGheorghe):

Nu, ideea era ca vreau alta cartela ca cea de acum s-a uzat, dar vreau sa imi păstrez numarul actual. Intrebam daca se poate

| Salontanul a răspuns (pentru NGheorghe):

Ca sa stii, ca vad ca nu pricepi nimic din nimic, schimbarea numarului doar de placere se plateste. Daca ai un motiv intemeia, cartela este de tip vechi, asta nu se plateste. Daca ma mai bruiezi te voi bloca perntru ca esti prea...Gheorghe.

| NGheorghe a răspuns (pentru Salontanul):

"Ca sa știi" — de parca nu am știut.
"schimbarea numărului doar de plăcere se plătește"... subiectul este cu totul altul: pastrarea numărului. Buna dimineața.

"Dacă buruiezi"... păi tu esti cel care nu încetează sa "buruieze", pardon, sa ducă lumea in eroare! ai uitat? cică "se plateste... dacă n-ai motive" când întrebarea este: Dacă se poate?
(Deci... si ce dacă se plătește?)
Practic tu nu ai răspuns la nicio întrebare dar hai da-te important! amenință-mă! ca deja am picat de pe jos.

| NGheorghe a răspuns (pentru NGheorghe):

Salontanule ai devenit Campion si la înjurături in mesaje private? (Se pare ca ți s-a urcat Internetul la cap de te crezi tare. In realitate esti cum esti aici cu logica... la pământ.)

| Alexander1112 a răspuns:

E imposibil, daca ai o cartela si o bagi in alt telefon, ramane acelasi numar. Cumpara alta cartela, respectiv schimb-o daca esti pe abonament.