| Anonim9118 a întrebat:

Salut, îmi explică și mie cineva de ce un amarat de iPhone 2G valorează 10000 mii de euro? Adică un telefon Nokia 2010 pe OLX se vinde cu 150 de lei și e din 92' și un iPhone care mici nu era ceva wow erau multe alte telefoane cu touchscreen Nokia Samsung HTC etc de ce a ajuns un gunoi sa coste stat de mult?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ma uit acum pe olx si imi vine sa rad, este de fapt aceeasi prostie ca acum 10 ani sau mai mult cand niste neica nimeni cereau sume mari pe un Nokia 1100 vechi.
Dar nu vad preturi la iphone 2G de genul celor 10.000 de euro cum zici tu, insa vad ca unii cer peste 8000 de lei, imi vine sa rad!
Ei confunda obiectele de colectie cu orice ciuruc care s-a fabricat in milioane de exemplare, cu alte cuvinte nu au cunoastere de niciun fel!

| gabicoo a răspuns:

Situația este similară cu cea în care unii cer enorm pe o monedă de 100 lei din 1992. Monedă care nu are nici o valoare numismatică. Fraieri să fie că oferte sunt destule.

| Xan77 a răspuns:

Asa cum iphone este momentan cel mai de lux is top telefon din lume, toti doresc sa aiba cel mai vechi si rar exemplar, precum la pokemon toti colectionarii saliveaza dupa cartonaseele nedeschise din anii 1999, nimic practic doar de colectie.