| VladdDdDd a întrebat:

Intrebarea aceasta este adresata doar cunoscatorilor in iOS. As dori sa-mi achizitionez un iPhone 5. Am gasit telefon, dar persoana zice ca e cumparat din Japonia, dar nu e codat. Si eu nu vreau sa cumpar iPhone decodat cu Gevey, Rsim, Xsim etc. EU DORESC UNUL NEVERLOCKED. Intrebarea mea este cum imi dau seama daca il iau sau nu decodat astfel, pentru ca am auzit ca au aparut metode de deblocare fara sa existe si celalalt sim, si nu vreau sa-mi iau TZEAPA.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Metode de deblocare fara sa existe si celalalt sim adica care celalalt sim? Iphone nu are decit un singur sim si asta 5 are nano sim card.Deci vezi inainte sa cumperi verifica telefonul la un calculator.Conecteazal la un calculator ce are pe el itune si daca itune iti recunoaste acel iphone 5 de care tu spui atunci este iphone. Daca nu il recunoaste atunci nu este iphone.Cum vezi daca nu e codat? Simplu.Telefoanele codate cu cydia au pe el acest program sil poti vedea.Dar cel mai simplu este sa vezi ce iso are pe el telefonul si daca are un iso mai jos decit este pe piata acum il conectezi la itune asa cum am aratat mai sus si dai upgrade la un nou iso. Daca este iphone original atunci itune il vede si-ti va zice uite este un nou iso pentru telefonul tau si te intreaba daca vrei sa upgradezi.Deci daca ajungi pina aici deja stii ca este iphone original.Mai departe tu dai ca vrei sa upgradezi si dupa daca telefonul mai poate fi activat atunci este necodat.Si pui cartela ta sau o cartela din Romania si ar trebui sa functioneze. Poti face asta si fara calculator, dar undeva unde sa ai net wireless.Pui wi-fi de la telefon pe on gaseste reteaua de net stiu si eu unde te afli tu si la settings ai acolo SOFTWARE UPDATE.Te duci acolo dai clik si fiind conectat la net trebuie sa iti zica ca este un iso nou pentru telefonul tau si de vrei sa il instalezi.Il instalezi, dar asa dureaza ceva mai mult si dupa pui asa cum am zis cartela de Romania.Un iphone decodat cu ce tu ai zis gevey sau rsim si asa mai departe, atunci cind va incerca sa upgradeze un iso nou dupa instalarea acestuia se blocheaza si nul mai poti activa tu singur.Va trebuie sa mergi undeva sai stergi softul de tot si sal reinstalezi chestii trestii.Deci cam asa sta treaba la iphone. Daca persoana de la care cumperi nu vrea sa faci ce eu am zis mai sus atunci i scazi bani pentru o deblocare factory.Ii spui nene nu-s prost nu vreau sa iau teapa. Daca el refuza sa te lase sa verifici macar daca este iphone original atunci nul lua.Chestia asta trebuie sa verifici ca din ce vad eu prin Romania circula copii, replici si asa mai departe.Deci nu lua chestii de genul asta.Cine vinde ceva si nu te lasa sa verifici inseamna ca este fake.Nu conteaza de unde e telelfonul, tu trebuie sa verifici. Daca nu zii sa vinda altuia.Deci asa verifici si daca este iphone si daca este decodata si cu ce.Alta metoda stiu si eu este sa suni la Apple si sai intrebi daca acel iphone este decodat.Ei o sa-ti ceara IMEI-ul telefonului, tu le spui care este si ei o sa iti spuna sigur cum este acel iphone. Daca este decodat factory atunci iti vor spune da este decodat. Daca este decodat cu simuri de care tu ai spus la ei nu apare asa ceva deci o sa iti zica ca este codat.Acum tu alegi. Daca vrei sa te ajut vino cu IMEI-ul telefonului si sun eu si intreb cum este.Mai mult de atit nu am cum sa te ajut.Bafta oricum.

1 răspuns:
| Andrei1099 a răspuns:

Daca e neverlocked iti spune itunes, dar nu are nimic daca e decodat cu Gevey sau alte programe, ba chiar poate fi un avantaj deoarece ai jailbreak facut happy