| Guest10 a întrebat:

La telefoane, care e diferența dintre bateria Li-Ion si Li-Polymer?
Am găsit pe ceva site-uri niste informații, dar nimic concret.

2) Care baterie durează mai mult dintre:
a. 3600mAh Li-Ion pe ecran de 6, 2" inch

B. 5000mAh Li-Polymer pe ecran de 6, 3" inch
?

Ofer funda celui ce ma lămurește!

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Li-Ion sunt un pic mai ieftine si au mai multa energie (per gram) decat cele Li Poly (dar nu cu mult).

La a 2-a intrebare, e ca si cum ai intreba: Ce merge mai mult o motocicleta cu 4 litri de benzina, sau o masina hibrid cu 7 litri?

Normal ca nu exista un raspuns, pentru ca pe langa faptul ca nu ai specificat ce fel de tehnologie folosesc ambele ecrane, ecranul consuma doar o parte din baterie, nici macar cea mai seminficativa parte.

| Guest10 explică (pentru Rd79):

Primul caz e telefonul Huawei P Smart 2019, iar al doilea caz este Samsung M20 (versiunea cu 3GB RAM). Deci ce baterie ar dura mai mult?

| Rd79 a răspuns (pentru Guest10):

Du-te si tu pe GSM arena si vezi acolo, ca in general spun si cate ore dureza bateria la fiecare...