| ionut6709 a întrebat:

Salut lume, deci am o problema cu telefonul meu, acum 2-3 luni l-am scapat pe jos si s-a crapat ecranul acela de sticla in stanga sus (nu display-ul), a mers normal fara probleme pana acum dar aseara cand l-am pus la incarcat era 40% bateria iar cand m-am trezit nu se aprindea telefonul, am crezut ca nu l-am pus bine la incarcat si s-a descarcat bateria dar nu e asta, cred ca s-a ars ceva in el (l-am incarcat cu incarcatorul original )
INTREBAREA ESTE, POT SA MI-L REPARE DACA MA DUC LA GARANTIE CU EL (nu ma intereseaza ecranul) SA IMI SCHIMBE BATERIA SAU PLACA DE BAZA.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa tii apasat indelungat butonul de pornire (5-15 secunde), pana ce apare ceva pe ecran.
2. Daca nu apare nimic in continuare, incearca sa incarci de la port-ul USB al calculatorului /laptopului. Va dura mai mult incarcarea (chiar si 6 ore), fiindca curentul de incarcare este limitat la 4-500mA. Poti incarca si cu un cablu de date. Dupa incarcare aplici (1).
3. Ar fi indicat sa schimbi folia de sticla sparta inainte de a trimite aparatul in garantie.
4. Ai fi scapat de toate aceste belele daca ai fi folosit o husa protectoare cu coperta...

| ionut6709 explică (pentru Bula):

Nu e sparta folia de protectie si nici husa nu am gasit pentru el.In fine mersi de primele 2 sfaturi din fericire a pornit cand am bagat telefonul la pc, se pare ca s-a defectat incarcatorul si bateria s-a descarcat complet, dar problema principala e ca se incarca extrem de greu, in 2 zile se incarca full pe orice icarcator oare mi-l primeste la garntie sa imi schimbe bateria daca e sparta sticla telefonului?

| Bula a răspuns (pentru ionut6709):

Care "sticla" a telefonului ete sparta?
Daca doar folia de sticla este sparta, atunci se schimba usor si costa doar cateva zeci de lei.
Daca placa de touch sau display-ul este spart, atunci e mai greu si se repara doar contra cost (destul de scump).

3 răspunsuri:
| MihaelG a răspuns:

Salut! Deci stai puțin să înțeleg: Aseară a mers telefonul și azi când l-ai scos de la încărcat nu s-a mai aprins? Am înțeles bine? Dacă nu ai umblat la el sau ceva eu mă gândesc că ar trebui să îl poți duce la garanție o data ce nu ai umblat la el așa ar trebui, in schimb dacă ai umblat la el pa pa nene garanție, nu ti+-l mai face așa știu! Sper că te-am ajutat!