| dannyel86 a întrebat:

Salut, prieteni!
Am un Samsung Galaxy A7 care nu mai porneste.
Mi-a fost dat sa-l duc in service.
Telefonul era la incarcat cand picaturi de apa au cazut exact pe zona in care incarcatorul se conecteaza la smartphone.
Mai exista vreo sansa sa poata fi reparat?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, sunt mii de șanse!
Dar ce coincidență. happy
Și al meu a luat apă la modul serios (mi s-a vărsat sticla cu apă in geantă, peste telefon, acte etc). Zilele trecute.
Ce am făcut eu... Prima reactie a fost să-l scutur bine, dar bine de tot )), dar am inteles ca nu am făcut bine.
In orice caz, eu l-am scuturat, l-am uscat cu feonul (iar nu e recomandat), am scos din el, bateria, cartelele și l-am lăsat si in orez vreo 10 ore. Și după functiona.

Acum, nu stiu daca al tău e cu baterie incorporată sau detașabilă... Dacă nu era detașabilă e dificil de uscat.
Oricum, se repară! Depinde și de cât de specialist e omul... Dar, dacă nu reușește unul, te duci la altul.
Sper să fie cu noroc. Să auzim de bine!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai vrut sa ii pui picaturi in nas sau l-ai pus la incarcat pe chiuveta cand spalai vasele? Sanse de reparat exista.

| Picasso98 a răspuns:

Depinde ce piese au fost afectate. Dacă e doar bateria atunci e okey. Ar trebui să te gândești la următoarea achiziție de telefon așa ca plan B