| Cata17200109 a întrebat:

Salut,recent am gasit un Huawei p 40lite pe un camp, e destul de afectat de timpul care l-a stat prin ploaie, telefonul se deschide si se incarca, ecranul merge dar la pornire imi cere sa bag contul emui sau codul de deblocare al telefonului, daca ma poate ajuta cineva ar fi de mare ajutor.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu te caute politia daca telefonul are gps sigur cel care la pierdut il cauta si te gaseste, dul la politie si spune le ca l ai gasit oricum nu il poti debloca ca nu sti contul dar macar faci o fapta buna il predai politiei si ei il vor cauta pe cel care la pierdut sau i-a fost furat si aruncat pe cîmp.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie resetat cu o combinație de butoane. Orice telefon android poate fi resetat, probleme sunt doar la iPhone.

| Hyperion7 a răspuns:

Posibil să-l fi pierdut cineva care îl furase sau pur și simplu proprietarul.
Nu cred că puteți face mare lucru din moment ce îl veți reseta! De ce?
Odată resetat vă va cere contul Google și cum nu-l știți, nu puteți face nimic
Singura soluție ar fi sa-l duceți la un service GSM, daca vreți să-l utilizați cumva, și să vi-l resofteze cei de acolo.
Daca telefonul este resoftat practic, telefonul va funcționa ca din fabrica.
Resoftarea variază între 50 și 200 de lei, în funcție de model.
Decideți dacă merită sau nu și luați o decizie în legătură cu asta!
Succes!

| LaviniuA a răspuns:

Da sa-l duci la politie nu te-ai gandit? Poate l-a cautat cineva candva.

| Cata17200109 explică (pentru LaviniuA):

Cred ca a stat mai bine de 1 an in noroi si umezeala la cum arata, daca l.as duce la politie l.ar tine tot ca si mine... nu cred ca il mai cauta cineva si nici nu stiu daca ar mai putea face ceva cu el, slotul cu cartela era tot verde ca o mazga, iar pe sub ecran este apa si se vede foarte intunecat, eu vreau sa trec de acele conturi doar sa vad daca il pot debloca, dar pentru folosire in scop personal nu merita reparatia deoarece ar costa mai mult ca telefonul

| Goete a răspuns (pentru LaviniuA):

Sau poate politistii au nevoie de un telefon