| Liviu-radu_Dredetean_1993 a întrebat:

Se poate incarca telefonul prin mufa jack?

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Da dar doar la anumite modele de telefoane.Nokia foloseste acest model de incarcare la telefoanele mai vechi.Acum depinde de telefon big grin

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

PS vezi asta

http://www.emag.ro/telefon-mobil-nokia-100-black-100-black/pd/EH05DBBBM/

cu radio/etc
alimentarea se face prin aceiasi mufa JACK :D

| virusake a răspuns (pentru stlucian):

Nu stiu unde vezi tu aceeasi mufa, uite aici:
http://www.pdfuu.com/......ia-100.jpg
1. Earpiece
2. Screen
3. End/Power key
4. Keypad
5. Microphone
6. Scroll key
7. Call key
8. Selection keys
9. Charger connector
10. Flashlight
11. Loudspeaker
12. Headset connector

Dupa cate vezi, 9 si 12 sunt separate, iar pentru alimentare si eventual date are un microUSB (asa pare) si pentru audio un jack de 3.5mm.

| stlucian a răspuns (pentru virusake):

Nu asta era intrebarea dar daca te-ai nascut ceva mai devreme afla ca incarcarea la telefoanele Nokia era aceiasi cu redarea audio/handsfree/radio. Daca nu cunosti nu mai comenta la altii!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

PS poate sa fi gresit modelul

| virusake a răspuns (pentru stlucian):

Nici ala nu era raspunsul.

Au fost foarte putine modele de la cativa producatori care aveau incarcarea pe aceeasi interfata cu iesirea audio.
Daca zici de Nokia, modelele de acum ceva ani aveau interfata pop-port si interfata specifica groasa si ulterior subtire pentru incarcare (interfata care s-a folosit pana la modelele recente).
Ulterior, Nokia a introdus foarte inteligentul jack de 2.5mm, tot cu alimentare separata, ulterior trecand la miniUSB si microUSB pentru date si/sau incarcare si jack de 3.5mm pentru iesirea audio. Exceptii au fost foarte putine si in nici un caz modelul postat de tine.

Din punctul de vedere constructiv, e foarte dificil sa faci o interfata de iesire pe aceeasi pini cu o interfata de intrate, cu atat mai mult de o tensiune ridicata.

De ce ai impresia ca adevarul suprem e la tine cand nu stii nici cu ce se mananca? Hilar...

| LTAA a răspuns:

Am avut un iPod Shuffle (Apple), iar prin mufa Jack 3.5 mm, puneam castile sau cablul USB cu care il conectam la calculator. Alte exemple nu stiu.

| stefsiana a răspuns:

Niciodata
mufa jack e doar iesire, de oricare tip ar fi (ai groasa{mp3, mp4, CDplayer, in general toate} sau mai subtire{unele tipuri de tel, in general Nokia})
Telefoanele sau alte cele se pot alimenta doar cu incarcatorul din dotare sau alt incarcator asemanator(daca se potriveste mufa de alimentare), prin incarcator universal(pui bateria la incarcatoru pus in priza, poate ai mai vazut bagat in el) si prin cablu USB(asa zisul cablu de date) desi nu toate se alimenteaza prin acest USB!