| Johnny1000 a întrebat:

Salut sunt John
mi-s-a furat telefonul s21 ultra acum o lună și două săptămâni mai exact pe 7 ianuarie. Am fost la poliție. se mișcă greu.in fine. Până azi îl urmăream cu fiind my phone și cu contul Samsung acont dar azi surpriză mi-a dispărut din Samsung acont. Nu mai apare nimic că și când nu l-am avut. bănuiesc că a fost resoftat..sunt șanse să îl mai găsesc daca îl resofteaza va rog frumos un răspuns as dori va mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Oricum nu sunt sanse sa il mai recuperezi asa ca de ce iti mai faci griji!?
Unii am pierdut mai mult in viata decat un telefon, insa nu am fost furati neaparat!
Inca o data se demonstreaza incompetenta politistilor, unii dintre ei sunt simpli mancatori de gogosi asa cum bine o ilustreaza cliseele americane!
Adica, daca le dau coordonatele prin GPS ar fi trebui sa localizeze pe cel care si-a insusit bunul sau a sustras acest bun!

Aveai posibilitatea sa criptezi contitnutul acelui telefon si sa ii dai ERASE la datele de pe el.

Ce spune siteul oficial Orange Romania despre contul Samsung:

Printr-un cont Samsung, utilizând funcția Find My Mobile
Pentru telefoanele Samsung există opțiunea https://findmymobile.samsung.com/ pe care o poți accesa pe baza contului Samsung, și care are două funcții foarte utile:

Localizarea telefonului printr-o conexiune de date, dacă acesta nu a fost închis, care îți permite să urmărești locația aproximativă și traseul dispozitivului pierdut, să blochezi ecranul, butonul de pornire și Samsung Pay, să apelezi telefonul timp de 1 minut la volumul maxim sau să creezi copii de rezervă ale datelor de pe dispozitiv pe serverul Samsung Cloud.
Localizarea telefonului chiar și în modul offline este o funcție foarte utilă care permite localizarea telefonului chiar dacă nu există o conexiune de date, pe baza unui semnal transmis de telefon prin bluetooth altor telefoane aflate în zona în care se află telefonul, către serverul Samsung care știe al cui este dispozitivul și anunță persoana respectivă.

Un aspect foarte important de care ar trebui să ții cont este faptul că, pentru ca aceste metode să funcționeze dacă ți-ai pierdut telefonul, trebuie să faci câteva setări din telefon atunci când este în posesia ta.
Iată despre ce este vorba:

intră în meniul telefonului la Settings > Biometric and security > Find My Mobile
activează opțiunile:
Remote unlock spune că îți poți debloca și controla telefonul de la distanță.
Send last location face ca telefonul să raporteze singur poziția către serverele Samsung atunci când bateria este pe cale să se închidă.

Odată ce ai făcut aceste setări, dacă ți-ai pierdut telefonul, poți să accezezi https://findmymobile.samsung.com/ și să urmărești localizarea telefonului pe hartă.
Prin codul IMEI al telefonului
În eventualitatea în care rămâi fără telefon și vrei să rezolvi problema pe cale legală, vei avea nevoie de codul IMEI al telefonului.
Iată aici tot ce ai nevoie să știi despre codul IMEI. Dacă sesizarea ta la poliție va fi însoțită de actele care dovedesc că ești proprietarul telefonului, șansele de a-l localiza sunt mai mari.

Cu siguranta nu a resoftat acel telefon, fie a dat hard reset fie l-a inchis, de aceea nu il mai poti vedea!
La politie trebuia sa le dai IMEI-ul acelui telefon si ei ar fi trebuit sa il depisteze!

| gabicoo a răspuns:

În poliția română ți-ai pus tu speranțe? Trebuia să-i pui cruce telefonului de la bun început.

| PuscasuEmanuel a răspuns (pentru gabicoo):

Trebuia sa il duca si pe la popa

| Hyperion7 a răspuns:

In orice caz, telefonul nu mai poate fi recuperat.
Odată resoftat(pare plauzibilă ipoteza), softul nu mai are acea "memorie" cum se întâmplă în cazul în care îi dai hard reset(adică google te obligă să introduci parola unui cont ce a fost în acel telefon), ci pur și simplu telefonul e luat de la 0, ca și cum nu ar fi avut vreodată vreun cont.
Ori asta, ori a fost vândut pentru piese.

| Sophieka a răspuns:

Nu mai vrem sa fim Ion si ne dam drept John laughing

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu il mai poti recupera. Nici macar nu trebuia sa te mai complici cu asa ceva.

| DarknLight a răspuns:

Păi stai puțin, chiar dacă este resoftat, poliția chiar nu au IP-urile toate ale unui telefon?!
Adică chiar dacă nu-l găsești tu prin aplicație, îl poate găsi poliția imediat.
Dacă vrea, evident.