| Vladutganezu a întrebat:

Salut, sunt Vlad! Am o biciceta roadsign si vreau sa o dau la schimb pe un telefon iphone 7 plus.
Trebuie sa o trimit primul si apoi pune si el telefonul.
Daca imi da teapa si am nr lui de telefon, adresa si o poza cu buletinul lui imi pot recupera bicicleta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buletinul fără semnătură, nu înseamnă nimic. Ca să înțelegi și de ce, tu ai putea să-i faci o poză la buletinul prietenului tău cât timp e plecat la baie, asta nu înseamnă că poți face un transfer/împrumut bancar pe numele lui, doar pentru că ai un buletin.

Dacă este pe baza unui contract, unde sunt impuși termeni și condiții, iar el își dă informațiile din buletin, asta însemnând că-și dă consimțământul că are peste 18 ani și poate să încheie un acord, atunci da.

Nici cu adresa nu prea ai ce să faci. Ceea ce vrei în momentul acesta să faci este bișnițărie. Nu mai bine îți vinzi bicicleta, și cu banii de pe ea, te duci pe olx sau orice alt site și-ți cumperi telefonul dorit? Poți găsi și până în 600 lei.

Iar el de ce nu ți-a cerut astfel de informații? Te-ai gândit că poate e foarte dezinteresat de faptul că poți și tu să-i dai țeapă în același stil? laughing

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le puneți amândoi ramburs pe aceeasi suma si ati rezolvat problema

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu, nu îți poți recupera bicicleta daca ai acele informații. Chiar și dacă ai da prin ramburs, nu ai avea dovezi că el a trimis bicicleta deoarece se poate întâmpla ca ție să îți vina prima data curierul sau lui, și așa nu ar avea niciunul încredere. Cel mai bine ar fi sa va întâlniți undeva și aia e, nu sa te chinuiești atât și să riști țeapă.
See youwinking