| xV3N0Mx a întrebat:

Acum mi-am rootat telefonul Samsung Galaxy S Duos S7562 si as fi interesat sa-mi bag cyanogen cu android 4.2 (momentan am 4.0),dar un coleg mi-a spus ca daca imi bag cyanogen numai pot folosi decat o cartela. Intrebarea mea esti daca cineva si-a bagat cyanogen si ii merg ambele cartele?

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Cine te-a informat, te-a informat prost, poti folosi ambele sim-uri daca downlodezi de pe get.cm versiunea corespunzatoare de android pentru telefonul tau(asta daca au telefonul tau in lista).
Totusi iti dau un sfat, daca nu te pricepi sa iti instalezi singur rom-ul si nu ai mai intrat niciodata in meniul rom recovery iti recomand sa stai calm, poti sa risti sa iti faci brick la telefon

8 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna,

Daca ai garantie la el, du-te la Samsung RO ( sediul de la APaca) si baietii iti vor spune daca s-a dat drumul la update mai sus de 4.0. SAU conecteaza-l la un pc prin Kies si da-i Setari upgrade software, si vezi daca ai vreo versiune disponibila, mai sus de 4.0, posibil sa se fi dat drumul deja.La rootat nu te baga daca nu cunosti, e unde domeniu foarte complex si risti sa te pierzi si sa faci brick.

| panther2007 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Domnisoara draga scuza-ma ca te corectez dar nu ma pot abtine, ce e asa de complicat sa faci root la un telefon?
Si de cand root-ul iti poate face brick la telefon?
Root-ul n-are nimic cu brick, asta iti spun eu!
Ce poate sa brick-uiasca un telefon este instalarea unui custom rom prin programul odin sau din rom recovery.
Asta duce la brick nu root-ul.
Cat despre garantie ea nu implica update-ul de soft la telefon, deci nu vad de ce sa se duca la sediul Samsung.

| GrigoRee94 a răspuns (pentru panther2007):

Zi-mi si mie care este cea mai rapida metoda de a face root la un S2 ca vad ca avem un expert aici in ale rootului si alte balarii care probabil pe tine nu te cuprind happy,doar dand un copy/paste si alte alea nu prea rezolva nimic,sti nu? happy Nu iti zic cu rautate dar sincer,la toate intrebarile care au probleme cu telefonul sau pattern uitat, tu sugerezi sa intre in recovery ca la Samsung si aceea persoana nici nu are Samsung happy. Sincer, cand nu sti nici o boaba despre telefonul ala sau alte telefoane care NU AU ACELEASI METODE DE A INTRA IN RECOVERY CA LA SAMSUNG, nu te baga pentru ca atunci persoana respectiva e in dubii si nu stie ce sa faca happy, scuze ca iti zic aici dar iti spuneam in privat dar nu merge sa iti trimit mesaj happy

| AllinaDaniella a răspuns (pentru panther2007):

Daca ai garantie plus factura ti se face update de soft ( daca este disponibil la oficial, nu vorbesc de Odin sau altele). Cel mai bine e sa se duca la Samsung sa o rezolve.De ce sa piarda garantia pentru un amarat de root? Asa ca las-o balta.

| panther2007 a răspuns:

Ti-as da un sfat. Citeste dracu mai atent ce scriu si pe urma comenteaza cat doresti.
Cat despre ce spui tu am o intrebare pentru tine, daca ti-ai uitat modelul de deblocare si datele contului, uimeste-ma cum deblochezi tu telefonul?
Da stiu apelezi la rom recovery deci am dreptate inca o data ca altfel nu poti.
Cat despre rom recovery ti-as spune sa taci dracu din gura si sa nu mai spui in viata ta prostia de adineauri.
Exista 5 combinatii de a intra in rom recovery pe care eu le-am mentionat...alte combinatii de a intra in rom recovery nu exista...si nu exista o combinatie anume pentru o firma in sine
intelegi tu?
Uite si exemplu Note2 are 2 combimatii ce te duc in rom recovery
Power+volum up
power+volum down
deci alta data mai documenteaza-te
Cel mai rapid mod de a roota un telefon se face prin ADB stii ce e ala? Nu de alta dar te dai mare cunascator de rom si nu prea esti
motiv pentru care iti recomand sa citesti mai bine forumurile de pe Xda

| GrigoRee94 a răspuns:

Poti intra simplu pe XDA la sectiunea telefonului tau la Q&A Help Troubleshooting sau cum se numeste si poti intreba acolo dar nu vad care ar fi problema sa nu mearga si a 2-a cartela happy, totusi CM-u e un AOSP Based ROM. Inainte de a face asta, documenteaza-te cum se face ca iti poti strica telefonul happy

| clau1k5 a răspuns:

Daca ai facut root la telefon nu mai poti face upgrade la android

| Xpuffffy a răspuns:

Si eu am un Huawei y210 duos... si mi-am instalat cyanogen si nu imi mai citeste nicio cartela...