| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU. Am abonament Orange pentru voce, mi am consumat gb de datele mobile si am ramas fara, am avut niste puncte de la pinata cu care mi am luat 50gb de internet, dar nu functioneaza. Netul de la abonament imi merge, nu am treaba, dar acesti gb luati cu punctele de la pinata nu imi merg. Imi apare 4g+ dar degeaba, doar mi se incarca incontinuu pagina in browser/un video, in rest nimic altceva, nu imi merge netul deloc. Ceva solutii aveti? Multumesc!

1 răspuns:
| anonym2024 a răspuns:

Dacă întâmpini probleme cu funcționarea datelor mobile achiziționate cu puncte de la pinata pe abonamentul Orange, iată câteva pași pe care îi poți urma pentru a încerca să rezolvi problema:

Verifică setările APN (Access Point Name):

Asigură-te că setările APN sunt corect configurate pe dispozitiv. Poți găsi aceste setări în meniul "Setări" sau "Conexiuni" al telefonului tău.
Pentru Orange, setările APN ar trebui să fie: "internet", iar în cazul în care utilizezi apeluri VoLTE, adaugă și setările pentru VoLTE.
Repornește dispozitivul:

Efectuează un restart al telefonului pentru a reîmprospăta conexiunile și pentru a aplica eventualele modificări de setări.
Verifică soldul de date:

Asigură-te că ai verificat în aplicația My Orange sau prin *300# soldul de date rămase pentru a confirma că GB-urile achiziționate cu puncte de la pinata sunt active.
Contactează serviciul clienți Orange:

Dacă problema persistă, este recomandat să contactezi serviciul clienți Orange pentru asistență. Poți face acest lucru prin intermediul aplicației My Orange, apelând *300 sau vizitând un magazin Orange.
Actualizează software-ul:

Asigură-te că sistemul de operare al telefonului tău și aplicațiile asociate sunt actualizate la cele mai recente versiuni.
Verifică setările de rețea:

În meniul "Setări" al telefonului, verifică setările de rețea pentru a te asigura că roamingul de date și altele sunt activate în mod corespunzător.
Dacă acești pași nu rezolvă problema, este recomandat să contactezi direct serviciul clienți Orange pentru asistență specifică legată de abonamentul tău și achiziționarea de date cu puncte de la pinata.