| Urgot a întrebat:

Am o problema cu memoria din telefon, am un Allview E3 Sign si am memoria telefonului(13. 20gb, trebuia sa fie 16, in fine) impartita in doua: 2. 00gb si 11. 20gb, si pot folosi doar memoria de 2.00 gb, nu stiu de ce. Am instalat Hearthstone dar cand trebuie sa se faca update(vreo 2-3 gb) imi zice ca nu am memorie. Mi-am cumparat si card SD de 16gb dar nici pe ala nu merge sa il folosesc sad Ce ar trebui sa fac sa nu am 2 partitii inutile si sa pot folosi toata memoria telefonului? sau macar cea din cardul SD? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asa e proiectat telefonul.
2Gb din memorie sunt folosite ca memorie de lucru (RAM), cu acces direct pentru procesor si restul aparatului.
Cele 11.2 Gb sunt memoria interna, folosite pentru stocarea interna a datelor (echivalentul hard disk-ului in calculator).
Card-ul SD este memorie externa, echivalentul unui hard disk extern la calculator.

Memoria de lucru poti elibera oprind aplicatiile care ruleaza, iar memoria de lucru prin stergerea fisierelor proprii si transferarea lor pe cardul SD si PC (poze, filmari, muzica).

Deocamdata, marimea memoriei de lucru si de stocare vin in asa fel din fabrici, incat marimea lor este "batuta in cuie", adica nu se mai pot mari ulterior (interesul fabricii este sa-ti cumperi alt telefon, cu memorii mai mari, daca nu-ti ajunge cea pe care o ai).