| Adytu93 a întrebat:

am si eu o problema daca imi puteti explica va rog in aprilie am cumparat o cartela de 6 euro electronica fara numar toate bune si frumoase doamana de acolo a spus ca e oferta cu Vodafone young cu CNP din buletin am dat buletinul sa imi bage oferta insa peste ceva tin luni de zile m-am trezit acasa cu diferite plicuri de la Vodafone cum ca am de plata o suma de bani a unui abonament pe numele meu am sunat acolo la Vodafone am explicat in principiu se rezolvase a mai trecut ceva timp o luna doua si ma tot strseaza o firma de recuperare ca am de plata am explicat ca e vina vodafonului de unde am cumparat cartela doamna de acolo a facut abonament fara voia mea am facut ceva cereri insa degeaba am explicat exact ce s-a intamplat am tot sunat la ei si nu vor sa inteleaga ca nu am nici o vina si practic m-am trezit cu un abonament fara voia mea acum o saptaman ma suna un domn de la top factory ca se la dau bani sa ma imprumut la prieteni eu nu am de gand sa le dau nici un ban astora pentru-ca nu e vina mea eu nu am vrut abonament si am si specificat dar aia a facut abonament ce ma sfatuiti sa fac? se poate intampla ceva daca nu le platesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Top factory e, cel mai probabil, o companie de recuperari creante. Inainte nu exista acest concept, dar Vodafone si-a acoperit cheltuielile prin plata lor si i-a lasat pe ei sa te traga de guler (mult mai agresiv decat Vodafone, caci au tot interesul sa-si ia banii inapoi). Nu stiu despre ce suma e vorba si e regretabil ca legea permite unora de buna-credita sa fie hartuiti. Nu stiu cum rezolvi cu Top factory, dar cu cat mai repede, cu atat mai bine. S-ar putea sa bage si dobanzi la suma datorata. Nu ma pricep in domeniu, dar stiu ca nu iese bine cand e vorba de recuperatori de bani.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Aici e clar vorba de un abuz.
Ar putea fi dati in judecata.
Ma gandeam si la Protectia Consumatorului, dar, din ce citesc pe internet, raspunsul iti vine tot de la operatorul de telefonie mobila si nu prea ai castig de cauza. Daca te adresezi instantei, ai avea mai multe sanse de a rezolva speta in bine.
E o lectie pe care trebuie sa o invete toti. Incarcarea electronica direct cu oferte aduce necazuri! Cereti cartela reincarcabila cu serie si alegeti manual oferta dorita! E valabil pentru orice operator de telefonie mobila!

| Adytu93 explică (pentru dannyel86):

Mersi pentru raspuns am sunat acum 3 minute la ei la Vodafone si au spus ca au inchis abonamentu e inchis si cica sa rezolv cu top factory ca nu mai e problema lor abonamentu e inchisdatorita cereri facute acum o luna

| Adytu93 explică (pentru dannyel86):

Ee sa fie sanatosi eu nu am nici o vina stiu ca or sa incerce sa ma sperie cu tot felul de chestii ca asta face o firma de recuperari mai ales ca e vina doameni care a facut acel abonament fara voia mea sa plateasca dansa si cei de la top factory o sa le explic daca suna ca nu platesc nici un ban abonamentu e inchis cererea de inchidere a abonamenutlui a fost ok au inchis abonamentu deci top factory sa sune cat vrea ca bani nu ii dau daca as fi facut eu abonament da era greseala mea dar cum nu e nu achit nici o factura e vorba de 400 de lei asta am aflat acum o luna ca nici nu am stiut ca am un abonament pe numele meu

| Adytu93 explică (pentru Adytu93):

In fine mersi frumos pentru timpul acordat m-am lamurit de top factory niste sarlatani clar