| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Cam de cate ori pot încărca un telefon de 5000 mAh cu o baterie externa făcută dintr-o baterie de 9V?
Dau Funda!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce capacitate are sursa?

| Wr3nch a răspuns:

Nici macar o data. Cea mai mare, cu litium, are 1200mh. Si nu sunt reincarcabile din ce stiu eu.

| Anonimulnegru explică (pentru Wr3nch):

Nu sunt reîncărcabile

| halogen001 a răspuns:

O baterie de 9V are maxim 500 mAh in cel mai bun caz.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nine-volt_battery

Daca randamentul de incarcare ar fi 100% ar trebui 10 baterii de 9V pentru a incarca o singura data un telefon de 5000 mAh, deci nu e rentabil.
O baterie de 9 V incarca cel mult 10% din bateria telefonului, adica o zecime.
In realitate o baterie de 9V ar incarca telefonul cu 5 pana la 7 %.

Pentru incarcarea telefonului ar trebui o sursa de curent care sa aiba de la 4000mAh in sus.

| halogen001 a răspuns:

N-am ținut cont de tensiuni în calculul precedent. 2 baterii pot fi comparate folosind capacitatea în mAh doar daca au aceeași tensiune. O măsură mai buna a energiei stocate într-o baterie e energia măsurată în Wh,
O baterie de telefon de 5000mAh are o tensiune medie de descărcare de 3, 7V, iar energia în Wh este 3, 7V*5000mAh = 18500mWh, iar o baterie de 9V cu o capacitate de 500mAh la o tensiune medie de descărcare de 7V are o energie egala cu 500mAh*7V=3500mWh
Capacitatea bateriei de 9V depinde și de curentul de descărcare. La un curent de descărcare mai mare, energia furnizata scade. La 500mA energia e în jur de 300mAh, 300mAh*6, 5V= 1950mWh.
18500/1950 = 9, 4, deci se ajunge tot la 10 baterii de 9V pentru o încărcare 100% a bateriei de 5000mAh.
https://www.powerstream.com/9V-Alkaline-tests.htm