| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Când ma uit pe telefon la un clip video în 4k 60 fps, merge fără problema constant cu 60fps, pot deschide și alt clip în același timp fără sa apară lag la ele, dar când pun un clip în 5k nu se mai încarcă imaginea, merge clipul dar vad negru, processorul ar merge fără problema deoarece pot rula și 2 clipuri în 4k deodată, dar la 5k nu se vede nimic... Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Chipul video se ocupa exact de randarea pixelilor care vor fi afisati pe ecran.

Adica in nici un caz nu randeaza pixeli pentru 2 rezolutii 4K, ci pentru a doua imagine care e afisata in ecran mic, pixelii sunt cel mult echivalenti pentru FullHD.

3840*2160=8.294.400 pixeli

1920*1080=2.073.600 pixeli

In total, 10 milioane si inca 300 mii pixeli.

5K banuiesc ca in format 16:9 vizionezi.
Adica 5120*2880=14.745.600 pixeli

Poti cauta si specificatiile procesorului tau, la datele tehnice ar trebui sa gasesti ca chipul video nu poate reda rezolutie 5K.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De curiozitate: poți tu urmări simultan 2 clipuri (4k, 5k sau câți k vrei tu) pe TELEFON?

| StefanFlorea explică (pentru sierra1):

Poți, dacă bagi unul pe yt din Chrome și unul din aplicație, dar nu trebuie sa apeși pe unul din ele, merge doar dacă te uiți la el fără sa l pui în full screen, la fel și cu cele din galerie

| sierra1 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Intrebam dacă TU te uiți la 2 deodată pe telefon

| StefanFlorea explică (pentru sierra1):

M am referit strict de performanta, adică telefonul poate rula 2 clipuri cu rezoluție mare

| sierra1 a răspuns (pentru StefanFlorea):

~M am referit strict de performanta~

probabil e justificat interesul dar finalitatea e inutilă

Bula
| Bula a răspuns:

"5K" nu este standard video, deci telefonul nu are decodor pentru el.