| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU! Care dintre aceste 3 telefoane este cel mai bun?
1. https://www.evomag.ro/......86078.html

2. https://www.evomag.ro/......39919.html

3. https://telefonultau.eu/......per-white/

Dau Funda!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pustiule haide sa iti zic o povestioara pe care o intampinam in trecut cu baietii din domeniul IT.
Eram copil si voiam sa cumpar cate ceva, fie pentru. PC, fie un PC fie un alt gadget, acum multi ani nu exista o paleta chiar atat de bogata de branduri, modele ca acum, dar oricum.
De cate ori nu stiam ce sa aleg si puneam acest tip de intrebare celor care vindeau produse IT, primeam un raspuns foarte corect:
-La ce iti foloseste? ca sa stiu ce iti recomand!"

Si pana in ziua de azi cand vreau sa fac o alegere a unui dispozitiv electronic ma gandesc care este modul in care vreau sa utilizez un produs, la ce imi trebuie si abia apoi ma decid.

Solutia poate fi aplicata la: laptopuri, PC-uri, tablete cam la orice produs din sfera IT.

exemplificam:

Simplu, vreau un laptop pentru office sau gaming!?

Asta este motivul pentru care nu poti compara mere cu pere, in domeniul electronicelor de performanta, nu poti compara nici macar mere rosii cu mere verzi pentru ca specificul electronicelor desi s-ar putea sa se asemene au ceea ce se numeste specificatii diferite.

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Pentru Gaming, camera cât de cât, baterie și vizionat de conținut media

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Pentru gaming treaba e simpla cel care are procesorul cu cea mai mare frecventa, cei mai multi RAM si cel mai performant GPU.
De asta trebuie sa tii cont, indiferent de marca, model etc

Am vazut acolo Samsung S21 FE, eu sunt fan Samsung, dar nu stiu de ce ai lua in calcul acum in 2023 un S21 in conditiile in care exista S23...se mai fabrica S21? Daca si celelalte 2 sunt cam aceeasi generatie, inseamna ca pretul nu prezinta realitatea actuala, nu am stat sa caut cu cat se da fiecare model de acolo.
Doar zic daca sunt tot asa generatii mai vechiute si evident sunt pe stocuri vechi, acolo unde societati terte cer preturi mai mari decat piata, sfatul meu cel mai bun este sa mergi in magazin la un retailer mare : altex, flanco, eMAG, oricare altul si are magazin fizic si sa ceri lamuriri la baietii de la sectorul vanzari electronice, s-ar putea sa gasesti la aceeasi bani modele mai noi si mai performante!

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

S23 simplu este 5000 RON și s21 FE 5G este 2800, Realme GT 2 pro cu Snapdragon 8 gen 1 este 2800 și S22 ultra cu același procesor doar in America este 4600 de lei

| NLS a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Eu am GT2 Pro, si sunt foarte multumit de cum se misca (dar e nevoie de ADB pentru a elimina din bloatware).

Daca doresti poze insa, S21FE e cea mai potrivita alegere, avand camerele ceva mai bune.

La GT2 Pro doar camera principala e ok, celelalte nu exceleaza, sau mai bine spus, nu se poate compara cu ce ofera S21FE.

OnePlus 10R in schimb, atat din cifre cat si din ce am vazut pe net, sta mai bine la foto, e aproximativ identic cu S21FE.
Iar procesorul e chiar decent.

Nu am uitat ca ti-am ramas dator cu un raspuns la intrebarea precedenta.
O sa-mi fac timp deseara poate sa iti enumar ce am facut eu (si se poate face pe orice telefon, atata vreme cat stii care sunt aplicatiile pe care nu le folosesti, sau care genereaza reclame, care trimit date catre serverele producatorului, etc)

Cazuri concrete pot sa iti dau doar pentru Xiaomi si Realme, caci doar asta am bibilit pana acum.
Dar Realme imparte o parte din aplicatii cu ceilalti 3 frati, astfel ca e valabil partial si pentru OnePlus.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

S21 5G 512 gb, l-am luat de nou cand a aparut, sta destul de prost pe focalizare, nu am idee de ce happy la modul general si referitor la poze, un telefon de 4000 lei care face poze ca si unul de 2000 lei fara diferente majore, stiu si faptul ca la camera conteaza atat ce senzori foloseste cat si ce setari
Pe filmare sta destul de bine, printre primii producatori care au introdus filmare 8K
Daca stau sa ma gandesc mai bine S21 FE 5G e cam aceeasi marie, deci da e un telefon ok, mai ales ca e si mai ieftin decat S21 5G cand s-a lansat.
In rest e super bun multitasking si orice, eu sunt multumit pana acum
S22 care a aparut 1 an mai tarziu era considerat mai slab
S23 banuiesc ca e o imbunatatire
Daca chinezii nu ar fi fost niste spioni nesimtiti iar Huawei ar avea google store curat fara sa faci cracking pentru a il instala, mi-as lua fara sa ma gandesc ceva gama de varf de la Huawei, mi se par ca arata foarte tineresc si placut, telefoanele lor sunt si mult mai ieftine decat Samsung!

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Daca stau și mă gândesc nu mai bine mai strâng și iau Oneplus 11 5G?