| TraDeMaDe a întrebat:

Ce e acela Preventel? La cartela Cosmote pe abonament? Ce se intampla daca intru in Acest Preventel?

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

Preventel este o baza de date dezvoltata de catre operatorii de telefonie. Prin intermediul acestei baze de date, operatorii transfera informatii referitoare la comportamentul clientilor care nu isi indeplinesc obligatiile de plata ale serviciilor oferite de acestia sau care comit acte de frauda.

Datele transferate de operatori sunt folosite in analiza cererilor de activare a potentialilor clienti.

Un client care comite o frauda este un client care utilizeaza reteaua si serviciile unui operator cu rea intentie, in general pentru a-si produce beneficii dar fara a avea intentia de a plati serviciile folosite.