| VladGH a întrebat:

cum pot scoate parola pentru a intra in telefonul SAMSUNG GT-S7070 pentru ca am uitat-o si cind al unesc la calculator nu se conecteaza pentru ca nu este setat din telefon...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI ar TREBUI să faci un Firmware Update - aşa cum e explicat la linkul :
http://www.tsar3000.com/....../index.php

Apoi, FACI "hard reset"/factory reset ( revenire la setări de fabrică ) :
http://www.hard-reset.com/samsung-s7070-diva-hard-reset.html

"Use this method to hard reset your Samsung S7070 Diva phone: Enter *2767*3855#. Warning! All your data including contacts, messages etc. will be lost! Copy all your necessary data/Contacts/Messages etc. to SIM or make backup to your PC before full reset! Take out SIM card before full reset."
SURSA :
http://serwis-gsm.org/entry/1370/

Sau îl duci la un Service şi îl resetează.

Toate cele bune.

| VladGH explică (pentru bursuc001):

M-am ars am facut numai Firmware Update si acum cind pornesc telefonul se vede numai albastru inchis aproape ca negru. Ce credeti ca mai pot face ceva cu telefonul asta? sau e de aruncat?

| bursuc001 a răspuns (pentru VladGH):

Sper că ai descărcat/instalat DOAR "BRCM2133" de la linkul pe care ţi l-am dat ( deci n-ai făcut "Full Download" )...

Şi, SPER că ai urmat cu STRICTEŢE paşii de la acel link, EXACT aşa cum era explicat!

Dacă ai urmat CORECT ( toţi ) paşii, ar trebui să meargă.

Şi, SPER că ai făcut flash cu cartela SIM ( inclusiv SD ) SCOASĂ!
Dacă nu ai scos cartelele, e posibil ca asta să fie cauza problemei...

| VladGH explică (pentru bursuc001):

iata ca full download am facut, dar scuza-ma ca te deranjez uite cum am facut am urmat totul dar nu gasem intii bootfiles trebuia sa mai descarc ceva?

| VladGH explică (pentru bursuc001):

Prietene problema era ca nu gaseam in calculator BOOTFILES si nici nu intelegeam ce-s astea, apoi am vazut un tutorial video unde a facut tot aceiasi procedura tot la un samsund (nu tin minte ce numar) in care intii a descarcat new Firmware for iPhone (nu stiu de ce pentru iPhone) si acolo a gasit BOOTFILES...

| bursuc001 a răspuns (pentru VladGH):

ÎNTÂI să scoţi cartelele din telefon : şi cea SIM, şi cea de memorie SD.

Update-ul se face FĂRĂ cartele, iar când este gata se introduc înapoi.

Prima dată descarci Samsung S7070 Diva Downloader, care este un soft MultiLoader.

Apoi, după ce-l deschizi, setezi BRCM2133.
Apoi, îţi apar butoanele : Boot, Apps, Rsrc1, Rsrc2, Factory FS,...

Abia apoi pui telefonul în download mode: Press Camera key + Volume Down key + Power key!

După asta telefonul descarcă SINGUR şi instalează firmware-ul selectat anterior ( prin butoanele menţionate mai sus )

Apoi urmezi restul paşilor.

Vezi aceeaşi metodă descrisă pe alt site :
http://forum.gsmhosting.com/vbb/archive/t-1012315.html

REÎNCEARCĂ să faci CORECT update-ul de firmware, dar CU "Full Download", deoarece ai schimbat datele iniţiale din Bios-ul telefonului.

| VladGH explică (pentru bursuc001):

Am scos totul si sim si de memoriem, am pus telefonul in download mode dar problema ca calculatorulo nu-mi arata ca am conectat telefonul (poate nu era setat din telefon pentru a se putea conecta la PC) si deaceia nu gaseam BOOTFILES. Cam imi dadeam seama ca bootfilrs sunt in softul celularului. Dar cum am spus cind conectez telefonul la calculator in calculator nu mi arata telefonul sad

| bursuc001 a răspuns (pentru VladGH):

NU-i problemă că Pc-ul nu-ţi arată că telefonul e conectat.

Odată ce au apărut acele setări/butoane din MultiLoader, înseamnă că telefonul era bine conectat şi programul l-a văzut şi accesat.

Refă update-ul de firmware, dar CU "Full Download" - vezi şi ultimul link pe care ţi l-am dat.

| VladGH explică (pentru bursuc001):

Dar acum cind fac Camera key + Volume Down key + Power key!
nu se mai pune in DOWNLOAD MODE tot intunecat ramine si oricum nu gasesct bootfiles astea sad am inteles totul ce ai explicat multumesc chiar dar de la inceput nu puteam sa fac nimic pentru ca imi cerea sa salvez in mapa BOOTFILES dar nu o gaseam sad

| bursuc001 a răspuns (pentru VladGH):

Am REVENIT : am stat şi am descărcat fişierele respective ca să fiu SIGUR că există şi funcţionează!

Acum ar TREBUI să te descurci :

Conectezi telefonul la Pc cu cablul USB.

Descarci MultiLoader_V5.67.rar de la linkul indicat în mesajul privat.

Descarci "Samsung S7070 Diva firmware S7070XXJA3 Generic Open Europe All" de la linkul :
http://www.general-files.com/download/gs2b3495fah16i0/S7070XXJA3.rar.html

Apoi, le dezarhivezi ( în Pc ) într-un folder cu acelaşi nume.

Apoi DESCHIZI MultiLoader_V5.67 şi URMEZI setările 2-13 de la linkul :
http://www.tsar3000.com/....../index.php

BOOTFILES îl GĂSEŞTI în folderul unde ai dezarhivat firmware-ul!

Apoi, pui telefonul în download mode ( dacă nu merge cu combinaţia respectivă încearcă cu volume-up and power button, sau diverse combinaţii între ele ).

Apoi, în panoul de la MultiLoader, dai click pe Port Search şi va găsi telefonul, apoi vei putea da "Download".

Vezi şi un printscreen cu panoul MultiLoader la linkul :
http://imgur.com/TMlX3

Sper să reuşeşti de data asta, deoarece toate fişierele le-am VERIFICAT/descărcat şi funcţionează.

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
| Laurentzziu a răspuns:

Reinstaleaza softul

| VladGH explică (pentru Laurentzziu):

Cum, zi-mi te rog