| Bam64 a întrebat:

Daca am un telefon de la Vodafone UK, as putea sa schimb cartela SIM de la Vodafone Romania?
Ar merge, as avea semnal?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca era liber merge altfel trebuie decodat

| Bizon95 a răspuns:

Semnal ai si fara cartela tongue
este LEGE universala in UE care spune ca un telefon poate apela 112 indiferent de abonament, cartela samd

cat despre, daca telefonul ti-ar accepta cartela de RO, chiar de la aceeasi firma, daca e blocat ma indoiesc profund, dar nici nu pot sa spun ca 100% nu va merge, pentru ca blocarea nu se face dupa numele retelei (Vodafone UK vs RO) ci dupa un cod al retelei care poate sau nu sa fie acelasi, iar codul respectiv poti sa il cauti pe google, dar eu nu am chef, pentru ca e de uz intern al retelelor GSM, nu pentru public, asa ca o sa te chinui ceva sa gasesti orice informatie

asa ca iti doresc succes sa vina cineva care chiar a facut asta (a venit cu un tel din UK si l-a folosit in RO, blocat pe Vodafone)

| Gizăz a răspuns:

Nu cred. Mai ales daca l-ai cumparat de la Vodafone si nu de la un retailer neutru. Cel putin invers SIGUR nu merge. Aveam un S8 luat din tara de la Vodafone si nu mi-a mers cand am ajuns in Regat, desi am pus SIM tot de Vodafone, dar UK. M-a costat pe un site vreo 20 de lire, mi-au trimis un cod si mi l-am deblocat singur.