| Neinteles a întrebat:

De unde descarc o versiune java pentru telefon (Alcatel 3040G)
Dau funda

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi un tutorial la linkul :
http://nsichwriter.hubpages.com/hub/How-to-Install-Java-on-Chinese-Phones

Toate cele bune.

| Neinteles explică (pentru bursuc001):

Am incercat de unu singur dar nu ma descurc.
Ai putea sa fi mai concret?
Ca de exemplu:
1-intra pe...
2-dai click pe...
3-alege...
4-descarca... in calculator
5-pentru ai instala java pe telefon dai click pe...
IN CONCLUZIE:
SA-MI SPUI CUM SE FACE PAS CU PAS.

| bursuc001 a răspuns (pentru Neinteles):

TRADUCEREA ( aproximativă a ) textului de la linkul anterior :

"Cum să instalaţi Java pe telefoane Chinezesti :

"China phones", este un termen care este utilizat pentru a se face referire la telefoanele mobile chinezeşti care sunt accesibile - gama de telefoane la preţ mic şi mediu.
Majoritatea telefoanelor chinezeşti nu vin cu un sistem de operare instalat. Deşi majoritatea telefoanelor chinezeşti nu acceptă/suportă Java nativ, există un mod în care puteţi să instalaţi aplicaţii Java.
Instalarea de instrumente esenţiale vă va permite să aveţi acces la o bogată bază de date/aplicaţii JAVA care funcţionează pe aproape orice dispozitiv compatibil JAVA, inclusiv telefoanele mobile chinezeşti.

Instrucţiunile :
Descărcaţi şi instalaţi JAVA ME (Micro Edition) pe calculatorul dumneavoastră.
Puteţi să descărcaţi configuraţia Java ME (numită de asemenea CLDC) direct de la site-ul web "Sun Microsystems".

Transferarea JAVA ME în telefonul dvs. :
Conectaţi telefonul la calculator şi îl utilizaţi ca "mass-storage" ( dispozitiv de stocare în masă, similar cu o unitate de disc USB).
Dacă telefonul nu are încorporat un "file explorer" ( explorator de fişiere ), descărcaţi şi instalaţi un "file explorer" ca Fexplorer deoarece veţi avea nevoie de el pentru a transfera date şi aplicaţii pentru telefonul dumneavoastră.

Instalarea JAVA-ME în telefonul dvs. :
Cu ajutorul "file explorer"-ului ( browser-ului/manager-ului de fişiere al ) telefonului, găsiţi fişierul JAVA-ME şi instalaţi-l.
Acest software va permite ca telefonul mobil să ruleze aplicaţii java pe o scară mică.

Pentru a spori funcţionalitatea, descărcaţi şi configuraţi "Connected Device Configuration" (sau CDC).
CDC va permite telefonului să ruleze perfect Java, similar cu Java Runtime Environment pentru smart phone sau alte dispozitive mobile de ultimă oră ( high-end ).

Descărcaţi şi instalaţi această platformă :
CDC sau Java Runtime Environment va permite telefonului să proceseze şi să ruleze programe JAVA care au fost trimise la mai mulţi utilizatori.

Descărcaţi aplicaţii JAVA pentru telefonul dumneavoastră : Descărcaţi şi instalaţi aplicaţii Java.
Puteţi găsi un număr mare de aplicaţii Java ( gratuite si plătite ) printr-o căutare online.
Alternativ vizitaţi www.getjar.com, care oferă cea mai mare bază de aplicaţii bazate pe Java pentru toate modelele de telefoane.

Transferaţi şi instalaţi aplicaţia descărcată în telefon :
Aplicaţiile Java sunt în 2 formate/tipuri:.jar (fişiere Java Archive care conţin fişierele de program necesare să instalaţi aplicaţia) şi.jad (Instalare programe Java).
Telefonul ar trebui să accepte ambele tipuri de fişiere după instalarea de JAVA-ME si CDC.
Dacă aveţi deja aplicaţiile, transferaţi-le direct pe "root directory" al cardului de memorie al telefonului ( direct în memoria internă ).
Utilizaţi "file explorer"-ul ( managerul de fişiere ) pe care îl aveţi instalat pentru a deschide şi instala aplicaţiile.

Sugestii şi Avertismente... "

O seară plăcută.

| Neinteles explică (pentru bursuc001):

Eu vreau un algoritm cu un numar minim de pasi pe care sa-i urmez, daca s-ar putea.

| Neinteles explică (pentru itsoft):

Nu mi-ai putea spune toti pasi pe care trebuie sa-i parcurg?