| AliLina2 a întrebat:

Salut TPU,îmi spuneti,va rog, daca are vreo consecinta încărcarea unui smartphone care are o baterie cu capacitatea de 2400 mAh cu un încărcător a cărei capacitate are 1900 mAh? Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca incarcatorul este facut pentru acumulator de 1900 mAh, atunci exista posibilitatea sa se defecteze sau sa incarce mai incet. Aste depinde doar de circuitul electronic. Un incarcator bine conceput ar trebui sa limiteze curentul maxim de incarcare, ca urmare ar incarca mai incet.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Acumulatorul are m Ah incarcatorul m A.
Daca are 1900mA incarca fara probleme si un acumulator mult mai mare.