| x2gk9r a întrebat:

Salut...
Un sfat.
Care credeti ca e mai bun iphone 12 sau 14 eu l-am scos pe rata de la altex, ce credeti mai bine il luam pe abonament de la Orange sau pe rata?
Sfat

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut cea mai proasta varianta sa faci rate la un telefon...

| x2gk9r explică (pentru suntserios):

Voaiiii asa mirare si ce?

| suntserios a răspuns (pentru x2gk9r):

Foarte proasta afacere ai făcut.

| darrio2007 a răspuns:

Ce drk aveti cu aifoanele astea? Ca nu mai sunt ce au fost.
Si mai faci si rate la el.
Ai sa te plictisesti repede de el dar ratele trebuiesc platite pana la capăt.

| johnnny123 a răspuns:

Ti-ai luat în rate un telefon care este deja cu trei generații în urmă? Adică până când îl termini de achitat, va fi o vechitură pe care ai dat de trei ori mai mult decât face.

Bună afacere!

| x2gk9r explică (pentru johnnny123):

Si ce are ca deja ma enervatii totii?

| x2gk9r explică (pentru johnnny123):

Ca ce? Ca 13 si 14 e mai bun?

| johnnny123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Dar repede te mai enervezi, copilaș... Pune-ți niște desene animate și calmează-te.

| relian a răspuns (pentru johnnny123):

Omu nu ia telefonul in rate, adica sa primeasca telefonul peste 3 geneartii, el se foloseste de acel telefon acum.

Deciu ce spui tu, pistol cu apa. Daca ar plati in rate si sa zici primeste telefonul peste 3 ani, atunci da, va plati cit e unu la timpul ala cu 3 generatii mai noi.

Dar el ia telefonul acum si plateste in 3 generatii, deci e de bine, Nu stiu de ce unia considerati tocmai invers.
Ce ai vrea sa faca? Sa plateasca inainte, sa stea 3 generatii si cand ii vine rindu sa primeasca si el teelfon? Asa si pana atunci ce face? Mda asa is unia, gindesc cu picioarele, cap nu prea aveti.

Mai is unia, vai ia casa in rate, o platesti pana mori.
Asa si ce nu este bine? Banca iti da casa sa stai in ea acum, tu urmaind sa platesti zeci de ani.

Alta solutie care ar fi dupa voi? Sa stai pe unde apuci, sa muncesti ca scalavu, pe la pensioe sa ajungi si tu sa iti faci o casa, apoi dai coltu, cam ideile astea le aveti voi in cap laughing

Si care e mai cistigat pana la urma? E cistigat ala care are casa, care are telefon acum, acum acum nu peste 3 ani sau 30 de ani.

Te folosesti de lucru ala acum.Ca peste 3 ani unu nou atunci va avea pretul astuia, nu vad ce nu-i bine, sau ce nu-i corect?
Normalc a va fi vechi, dar poate sa ia altul nou, care ar fi problema?

Faptul ca a luat el unu mai slab, stai tu linistit ca n-a dat bani asa de multi cum spui.
Peste 3 ani sigur unu nou nu va fi cit a dat el acu pe asta, exagerezi.
Omu a luat de ce bani are, de avea de iPhone 16 fi sigur ca lua iPhone 17 laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru x2gk9r):

Repede te mai enervezi, copilaș.
Fii mai explicit in ceea ce scrii pe aici.
Uite aici doua intrebari de ale tale postate la interval de doua zile.

https://www.tpu.ro/......destul-de/

https://www.tpu.ro/......nblock-la/

| johnnny123 a răspuns (pentru relian):

"Omu a luat de ce bani are"

Fals. Nu a luat "de ce bani are". A luat de bani pe care NU îi are. Pentru că nu și-a permis să-l cumpere cu banii jos, ci l-a luat în rate. În consecință, pe lângă faptul că și-a cumpărat un obiect pe care nu și-l permite și care se depreciază rapid, va plăti pentru el și mult mai mult decât face.

Dar nu mă aștept să înțelegi tu conceptele astea de educație financiară.

"Ce ai vrea să facă?"

Din partea mea poate să facă ce vrea. Dar ce ar trebui să facă ar fi să nu se mai bage în datorii pentru a cumpăra lucruri pe care nu și le permite și de care nu are cu adevărat nevoie.

| relian a răspuns (pentru johnnny123):

Omu a luat de ce bani are, sau de ce bani poate sa plateasca in rate.E tot dracu ala.
Una e sa dai 10 lei, asa un exemplu, alta sa dai 20 de lei.Fiecare se gindeste citi bani poate sa imprumute, ca apoi sa ii si poata da inapoi.

Te legi de chestii care nu vad ce rost au sa le discutam laughing Eu nu inteleg chestii finaciare laughing e bun, se pare cunosti tu mai bine.
Afla cand aveau eu carduri si conturi la banca tu te incaltai cu pantofi invers laughing asta ca tot ai bagat comenatriu asta deplasat.

La fel spuneti si despre cei care is cumpara case cu banca, stai frate in chirie, nu te fa dator la banca.
Omu nu s-a facut dator, stie f bine ce poate sa plateasca si ce nu.Fii sigur ca de ar fi putut sa plateasca mai mult ar fi luat mai multi bani.

In sf tu ramai cu parerea ta, eu cu a mea, eu daca am spus ceva legat de asta, am facut-o civilizat, nu am spus ca nu te pricepi, ca nu ai educatie financiara, tu vad te crezi ca stii mai bine decat altii, dar te asigur ca nu stii.

Este exact ce am spus eu, daca am spus ceva gresit, arata exact ce, vina tu cu alte explicatii financiare mai bune laughing daca poti sa spui ceva.

Cind ai nevoie, cand iti doresti ceva si nu ai bani, banca te ajuta, poti sa ai atyunci cand ai newvoiem poti avea atuynci cinde iti doresti acel lucru.
Nu are nevoie de ce anume? Deci tu daca ai o placere aia nu este o nevoie, la tine toate placerile is suprimate laughing e bun, daca asa merge la tine, afla ca nu la fel se intampla si cu alti oamenii.
Vrei sa manincic eva la un restaurant trag cu cardul de credit, platesc, muncesc si platesc, dar asa am simtit eu, am avut placerea asta
Asa si omu ii place sa aiba teleofnul ala, pe ala l-a luat.

La tine cand cumperi ceva, vine careva sa te ia rost ca trebuia sa iei chestii mai ieftine decat stiu si eu ce iei tu?
Nu vine si mi se pare logic, fiecare stie ce poate, cit poate.

Va plati mai mult decat face? Inca odata spun, nu munceste nimeni moca pentru tine si pentru nimeni.
Daca vrei sa ai ceva, atunci platesti, aia e tot, simplu, mai spui ca intelegi chestii finaciare, dar se pare esti cam pe dinafara rau.

Nu are rost sa discutam nimicuri.Eu am atras atentia ca poti avea lucruri acum si nu peste ani, chiar daca nu-ti permiti, aia e tot.

| Hyperion7 a răspuns:

Oricare iPhone, că și așa mari schimbări notabile nu sunt de la 12 la 14, iar atât timp cât telefonul e nou, merge bine, eu zic că nu contează ce și cum...

| Ejd a răspuns:

12 e f slab se blocheaza. 14 e mult mai bine