| PringAloe a întrebat:

Salutare, am o nelamurire, am un telefon a7 2018 care vine cu incarcator de 5v=1.55A (Amperi- 1550mAh) dar nu imi incarca deloc cu acel amperaj, spre exemplu un incarcator care are 5v = 1A si o baterie (acumulator) de 2. 500mAh ar inseamna ca in 2:30 ore se incarca de la 0 la 100%, doar ca eu am de 1.55A 3300mAh asta ar inseamna tot asa aproximativ 2 ore si ceva sa se incarce 100% ideea e ca imi incarca mult mai slab in medie cu 550-800mAh pe ora si nu inteleg de ce. Telefonul il am de 1 an si ceva, dvs ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încărcătorul care il ai este original? L ai cumpărat impreună cu telefonul? Ca daca incarcatorul nu este original si nu respectă amperajul atunci de aia nu încarcă bateria complet.

Bula
| Bula a răspuns:

Opreste-ti complet telefonul si bateria se va incarca mult mai rapid.
Daca e pornit, telefonul "ia" o parte din curent pentru functionare, iar pentru incarcare iti ramane doar curentul ramas - deci se incarca mai incet cand si functioneaza in timpul incarcarii.

| Frank51 a răspuns:

Poate e prea batrana bateria, pentru o jumate de ora in plus eu nu m-as plange. I-ati P30 daca chiar vrei rapiditate, ala incarca cu 4Ah.

| Ineys a răspuns:

Cu 1.5A 3300mAh se incarca in aproape 3 ore, ~160 de minute. Daca ti-ar incarca cu 800 mAh asta ar insemna peste 5 ore. Daca sta sa se incarce 5 ore atunci sigur bateria are o problema. Daca inca il ai in garantie du-l ca nu ai nimic de pierdut.