| crst90 a întrebat:

Salutare, am un Iphone 4 si cartela Vodafone. Astazi voiam sa dau niste sms-uri cu urari de craciun si am observat ca mesajele nu se expediaza. la toata imi apare acel semn al exclamarii rosu si scrie "nelivrat". am veriticat centrul de mesaje si imi apare numarul cu 6000 in coada. deci si nr-ul de la centru de mesaje e ok. care ar putea fi problema? merci.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se livreaza instantaneu mesajele, mai ales daca telefonul destinatie este oprit, fara semnal sau reteaua este aglomerata in zona destinatarului.
Poate primesti confirmare mai tarziu, peste cateva ore sau maxim 7 zile.

Incearca sa-ti trimiti TIE un mesaj, cu care vei putea testa linia.
Daca nici tu sau un apropiat nu primeste mesajul, suna la cei de la deranjamente Vodafone si vorbeste cu ei.

| NLS a răspuns:

Retea supraincarcata, specific acestei zile!
Era la ordinea zilei prin 2002-2008 sa intarzie mesajele cateva ore. Uneori trebuie retrimise.

| Denila123 a răspuns:

Dai o repornire, si vezi daca ai semnal

| crst90 explică (pentru Denila123):

Am semnal. pot emite si primi apeluri. chiar si sms-uri pot primi. doar ca nu pot trimite sms-uri. am restartat telefonul de vreo doua ori.

| relian a răspuns (pentru crst90):

Poate tu trimiti de fapt nu sms ci ems, Cu ce culoare sunt mesajele? Daca is cu albastru alea is ems si daca nu ai net nu poti trimite.Treb sa setezi acolo la mesaje sa trimiti sms nu ems.Verfica ce ai acolo setat.

| crst90 explică (pentru relian):

Sunt verzi. e sms.

| relian a răspuns (pentru crst90):

Atunci nu ai semnal aia e sigur.Stiu ca arata ca ai avea semnal dara nu ai semnal.Altfel s-ar fi trimis indiferent cai aglomerata reteaua, sms pleca de la tine sta daca e aglomerat la aia si dupa ajunge la destinatie. Dara de la tine placa sigur dsaca ai semnal.La iphone cateodata arata ca ai semnal dara nai, stiu sigur a sta daca ai o liniuta sau ceara si 2 de fapt nai semnal, am patit si eu asa, doara atunci apare mesaju ala ca nu s-a trimis

| crst90 explică (pentru relian):

Am semnal. pot apela orice numar, orice numar ma poate apela, pot primi mesaje. singura problema e ca nu pot trimite mesaje. o fi ceva din setari, centrul de mesaje ..nu stiu exact care-i baiul

| relian a răspuns (pentru crst90):

Suna la aia la compania de telefonie si intreaba daca poti vorbi cu ei si te ajuta aia cumva.Sau asa ar trebuie sa te ajute.