| AConverseA a întrebat:

Ce parere aveti despre telefon Allview p4 duo? http://allview.ro/......descriere/ Isi merita banii? Eu chiar sunt interesat de acest telefon, insa nu sunt sigur daca este o firma destul de buna si daca isi merita banii. Voi ce parere aveti? Niste sfaturi mi-ar fi de folos. Multumesc!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu zic că îşi MERITĂ banii - este un telefon PERFORMANT, la un preţ accesibil.

NU putem discuta de "firmă destul de bună" nefiind vorba de o firmă de "tradiţie" - totuşi, dacă ai grijă de telefon TREBUIE să te ţină mult şi bine.

Din punct de vedere tehnic este un telefon PERFORMANT.

Totuşi, dacă mai dispui de ÎNCĂ 200 lei, eu zic să-ţi cumperi Allview P6 Stony deoarece este mai performant :
http://allview.ro/......cificatii/

Toate cele bune.

| AConverseA explică (pentru bursuc001):

Da, si eu m-am orientat catre P6. Ce crezi despre bateria care se spune ca nu este detasabila? Crezi ca imi va creea probleme? Sa fie un motiv pentru care sa nu aleg acest telefon? Astept raspunsul tau.

| bursuc001 a răspuns (pentru AConverseA):

În PRIMUL rând, NU am putut să-ţi răspund la mesajul privat deoarece ţi-ai setat "manual" Mesageria să NU primeşti mesaje private.
Pentru a schimba setările mesageriei, poţi intra în "Editare profil" ( grila portocalie din stânga ) şi acolo ai opţiunea "Vreau sa primesc mesaje de la:" în care schimbi opţiunea aleasă...

În al 2-lea rând, într-adevăr acest model de telefon are baterie încorporată ( nedetaşabilă ), dar NU cred ca acest aspect să fie un impediment.
Oricum, în cazul defectării bateriei, aceasta se POATE schimba/înlocui în Service ( e adevărat că impune o cheltuială de vreo 200 lei )...

Dar dacă pornim de la acest aspect NU înseamnă că telefonul este mai "inferior".

După părerea mea, dacă ai GRIJĂ de baterie, în sensul că o încarci DOAR când este necesar, ea POATE ţine chiar şi 5 ani ( ori mai mult ).
În aceste condiţii, zic că NU ar fi un impediment faptul că bateria este încorporată în telefon!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată - dar, părerile sunt "împărţite"...

Eu zic că ar fi mai BINE s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi TREBUIE schimbată!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Deci, RĂMÂN la părerea că P6 este mai "rentabil" şi mai performant, chiar dacă bateria este încorporată.

Toate cele bune.

| MaxKiller911 a răspuns:

Iti recomand un zte grand x in este mult mai bun si mai ieftin ( 999 lei )

http://www.gsmarena.com/zte_grand_x_in-4962.php

| Against a răspuns:

Siiigru merita banii love struck

| george232323 a răspuns:

Mie mi se pare foarte bun si modelul imi place la nebunie si este si android si marca este destul de buna dar u stiu ce sa zic de dual sim, mie nu mi-ar placea sa am telefon cu dual sim.

| AlexandruUrsachi a răspuns:

Salutare,

Mie personal mi se pare un telefon excelent si este ROMANESC. Chiar si media l-am vazut ca-l promoveaza mai ceva ca pe iPhone si Samsung Galaxy.

Design foarte atragator, memorie interna de 4 GB, display SUPER AMOLED ( are pe diagonala 4.3 inch ). Camera foto de 8.0, camera secundara este de 0.3, cam micuta dar nu e un defect asa mare.

Procesor Cortex A9 Dual Core 1.00 GHz, Android 4.0 ( dar poti sa-i faci upgrade la 4.1 ).

Pretul este destul de mic dupa functiile pe care le poate face telefonul.

Uite si cateva magazine online romanesti de unde poti sa-l cumperi:
http://bit.ly/VgraSa
http://bit.ly/ULimoY
http://bit.ly/VHebX8