| Rager a întrebat:

Salutare TPU,

am un HP probook 4540s pana acum aveam procesorul intre 0-4% cand nu il foloseam si 30% cand era intr-un joc solicitant +mess+mozilla+winamp.Intr-o zi mi-a spus un coleg sa intru in run-msconfig-boot-advanced options pentru a da sa-mi foloseasca laptop-ul la maxim am intrat si am setat in loc de 2 procesoare 1 si nu merge sa pun iar 2.Si cand ma joc fifa merge in reluare cu toate ca am i5 generatia 3, ati hd 7650m si Intel hd 4000 si 8 gb ram.

1)cum sa setez iar cele 2 procesoare?

2)ce sa fac sa nu mai am procesorul utilizat aproape de maxim?

funda

Răspuns Câştigător
| FlorinDiablo a răspuns:

E gresit spus cele 2 procesoare cele doua nuclee, din moment ce procesorul merge intr-un singur nucleu e normal sa il solicite extrem de mult, iti recomand sa dai un restart bios astfel setarile vor revenii in default daca cu restat bios nu merge din bios Va merge sigur cu CMOS desfaci laptop si muti jumparul pe pini 2 3. Dupa care il pui din nou in pozitia initala, iti recomand sa nu mai umblii prin boot advaced daca nu stii cum stau treburile.