| liliacALB a întrebat:

Salutare tuturor! Ma deranjaza urmatorul fapt, cu privire la telefoane mobile in general: Ori de cate ori scot sau introduc cablul de alimentare, se aprinde ecranul. Stiu ca nu am cum sa schimb asta, ma interesa daca aveti idee DE CE s-a impus ca un standard, la ce credeti voi ca ajuta?
Va foarte multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Love4Music a răspuns:

LiliacALB să stii ca nu este standard sunt unele telefoane cărora nu li se aprinde ecranul ci doar led-ul.
Am avut custom ROM pe el, nu știu dacă printre cele cu ROM-ul original se găsesc astfel de telefoane.
ROM- abreviere tehnică ce reprezintă sistemul de operare(Android/Windows/iOS)

| liliacALB explică (pentru Love4Music):

Hai sa recapitulam big grin
Ai avut tu un telefon cu ROM customizat sa inteleg. Iar la telefonul acela se aprindea numai led-ul cand il alimentai (nu si ecranul)?
Sa inteleg din ce ai scris ca numai cele cu ROM modificat pot indeplini cerinta mea, si ca nu crezi ca poate exista asa ceva cu ROM original. Corect?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde ai sti ca l-ai conectat daca nu s-ar deschide ecranul? Este foarte bine ca se intampla asa.

| nutepriveste21 a răspuns:

Mai, dar ce telefoane "moderne" aveti voi de au leduri? Poate va referiti la cablurile speciale de incarcare prevazute cu led indicator. Ecranul se aprinde pentru a vedea ca se incarca. Asa sunt facute softurile telefoanelor si da, un custom rom ar putea sa nu respecte asta.

| Love4Music a răspuns:

Nu sunt sigur dacă e regulă generală, eu îți spun din propria experiență. Din câte telefoane smart am avut(3) doar la unul dintre ele se intampla să nu se aprindă ecranul(cel cu custom ROM)

| liliacALB explică:

Poate foarte bine sa se aprinda NUMAI led-ul indicator de incarcare (la majoritatea telefoanelor moderne exista asa ceva). Nu am nevoie de ecran pornit

| K0sti a răspuns (pentru liliacALB):

Care led? Unde ai vazut tu led-uri in afara de ala pentru blitz?

| Hardei a răspuns:

Pentru a arata ca telefonul se incarca, daca nu iti merge incarcatorul sau priza? Atuci tu nu ai stii asta si ar sta acolo fara sa se incarce.