| alexgsxr a întrebat:

Salutari all!

Ce telefon modele de telefoane mobile pot gasi, daca se poate nu asa scumpe, care sa aiba o aplicatie ceva care sa ma anunte cand primesc un mail?
Exista si o aplicatie de genul pentru pc? Care sa scoata un sunet ceva?
Funda si cinste!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice telefon cu sistem de operare iti ofera posibilitatea sa instalezi ce client de mail vrei tu.

| alexgsxr explică (pentru suntserios):

Daca te referi la browsere, am opera mobil si cel al telefonului, pe care il avea instalat.
Imi poti explica conceptul de client de mai?

| horia2012 a răspuns:

Niciun telefon nu te anunta daca primesti e-mail decat daca esti conectat PERMANENT la net.
Sincer nu stiu daca iti permiti. Multe telefone de la 300 lei in sus au e-mail.
Eu am Samsung 5260 (320 lei) si are e-mail.
-Pentru calculator numai windows xp are client de e-mail si te poate anunta
prin sunet, dar la fel trebuie sa fie conectat permanent la retea si setat ca sa verfice e-mail la cateva minute.
-Windows 7 nu are client de e-mail si trebuie sa descarci unul de pe net.
Uite unul aici gratis si foarte bun:
http://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/
dar le fel trebuie sa fii conectat permanent la retea si programul setat sa verifice e-mail-ul la cateva minute.

| alexgsxr explică (pentru horia2012):

Va multumesc mult, si eu am un Samsung s5230 dar nu pricep ideea de client de e-mail, iar conectat la net, as putea sta.
Momentan nu sunt acasa, dar cand voi ajubge voi incerca si programul din linkul tau.
Inca o data mersi si funda!

| horia2012 a răspuns (pentru alexgsxr):

Cu placere.
E simplu. Un client de e-mail este un program care ruleaza pe un calculator care gestioneaza primirea si trimiterea mesajelor in format electronic. Se cheama "client" deorece "sistemele client " au la baza relatia client-server.Mesajele sunt trimise de mai multi clienti catre acest server, mai departe serverul dirijandu-le catre diferitele destinatii.