| Badea_Adrian_1982 a întrebat:

Samsung Galaxy A5 2017 sau Lenovo Moto Z... Pe care să îl cumpăr?

Răspuns Câştigător
| alex2009 a răspuns:

Salut o amica si-a cumparat a52017 marti 27.02 dupa ce l-a incarcat prima oara lasat 24 de ore in priza a inceput sa se descarce 1% la fiecare 3 minute dupa am instalat o aplicatie de optimizare a bateriei si-a revenit adica se descarca 1% in 10 minute ieri a fost nevoita sa faca un drum de 15 ore la scos din priza la 4:25 dimineata si pe la ora 22 mai avea 45% cu o luminozitate variabila, stat pe Youtube, Facebook si apel video. si muzica ascultata cam 2 ore si cateva apeluri cel mai lung cam o ora junate.
Cand s-a pus la somn mai avea 23% la trezire dimineata mai avea 7%
azi la 10:25 la scos de la incarcat la 13:15 mai avea 85% baterie (la folosit pe internet ca 30 de minute
aplicatia telefonului arata la o incare de 100% durata de utilizare de aproximativ 45 de ore la modul ei de utilizare
In rest este un telefon foarte fain arata bine se vede bine nu am alte nemultumiri isi merita banii l-a luat de la altex la 1400 de lei.
camera este foarte buna
difuzorul este bun se aude tare
are nevoie de husa ca aluneca din mana.
Daca iti cumperi a5. 2017 as vrea sa aflu parerea ta
in priza la 100% se incarca intr-o ora si 20 de minute
cu 7% a ascultat muzica o ora pana s-a inchis.
Sper sa te ajute iei o decizie buna!

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru alex2009):

Daca o să îmi iau o să revin aici cu un răspuns. Mersi de informații.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai bine s7, s8 decat a5 parerea mea

| lilianaadelina a răspuns:

Samsung Galaxy A5 2017

| TheTrooper1 a răspuns:

Dacă nu ții foarte mult la baterie, vrei un procesor bun și ceva cu 4gb RAM (care sunt necesari în ziua de astăzi, mai ales la un Lenovo, unde sistemul ocupă mult), Lenovo Moto Z e chiar foarte ok.
Dacă ții neapărat ca telefonul să te țină măcar o zi fără încărcare, atunci nu mai există dubii, A5-ul e alegerea.
În rest au specificații asemănătoare. De fapt în 2018 nu prea mai vezi telefoane care să difere prea mult.
Desigur, Lenovo-ul poate fi foarte bine optimizat, precum și bateria acestuia și astfel bateria poate să îți ajungă fără probleme.
Depinde de tine, cum îl vei folosi, dacă ești user înfocat, gaming-ul este ceva esențial, sau doar verifici notificările, răspunzi mesajelor sau navighezi pe net.
Gândește-te bine, pentru că amândouă sunt telefoane puternice. Eu aș înclina puțin spre Lenovo, sau aș mai căuta alte modele.
Baftă cu decizia pe care o vei face!

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

A5 2017... e cu mult mai bun

| Badea_Adrian_1982 explică:

Pai as alege A5 pentru design, baterie, always on display care poate fi customizat și sistemul de la Samsung, iar Lenovo as alege pentru că are camera bună, o să aibă mai multe update-uri, are procesor mai puternic, rezoluție mai mare, pot conecta boxa JBL la el, e Android stock(care e cat de cat ok) și problema cu bateria se rezolva. Faza e că Lenovo se încălzește daca te joci și 5 minute, iar A5 nu are problema asta. De folosit eu folosesc telefonul mai mult sa mă uit pe YouTube, stau mult pe wapp și mă joc cat de cat in fiecare seară, dar nu jocuri greu de dus(merg ok și pe telefonul care îl am acum).

| TheTrooper1 a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

De 2 ani de zile, niciodată nu mi s-a supraîncălzit Lenovo-ul, și joc pe el UFC, care-l solicită binișor. De asemenea, am jucat și asphalt, pe care l-am șters pentru că m-am plictisit de el. La fel, niciun pic de supraîncălzire.
Bateria de la al meu e optimizată perfect, la utilizare normală fac 1 zi jumătate lejer (3000 mah însă).
Revenind, cred că Lenovo Moto Z merită o încercare, măcar pentru procesorul ăla genial și pentru RAM.
Cum crezi că o să fie mai bine, eu nu aș alege un Samsung pentru aspect niciodată - urăsc cum arată, atât de basic și de grosolan (mă refer la modelele mai vechi).

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru TheTrooper1):

Ce telefon ai? Eu am un Lenovo K5 de aproape un an jumate și acum prin septembrie anul trecut mi s-a stricat touchscreen-ul pe partea dreapta și are bule sub ecran. Și se încălzește aproape mereu, dar nu foarte tare.

| TheTrooper1 a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Lenovo K3 Note. N-am probleme de genul.