| Cosmin3926 a întrebat:

Sunt sanse ca peste 3-4 ani sa fie implementata 5G in majoritatea localitatilor din Romania? Ca un utilizator care folosesc internetul de pe cartela numai cand mai plec pe undeva pentru mesaje/Youtube, voi simti vreo diferenta de la 4G la 5G? Merita sa-mi iau de pe acum un telefon care suporta 5G?

Răspuns Apreciat de Editori
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Nu merită să îți cumperi de acum un telefon 5G. 5G-ul îl vei simți, cu siguranță, orice trafic pe care îl vei face, fie pe YT, Facebook sau site-uri.
Pe viitor vor exista mai multe chipseturi cu 5G încorporat. Într-o zi și chipseturile low-end vor avea implementat 5Gul, astfel toată lumea va beneficia de aceste frecvențe.

5Gul îl vei folosi în orașele mari, la început, pe urmă și în cele medii și mici.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu, nu. Trei intrebari au fost, nu? happy

| Robert2580 a răspuns:

Acum deviceurile cu 5G sunt inca scumpe si nu merita, mai ales ca reteaua nu este implementata peste tot.Cand vine vorba de diferenta, viteza pe 5G este mai mare decat pe 4G, dar pe Youtube si alte aplicatii nu va fi o diferenta considerabila atat timp nu te uiti la clipuri 4k sau chestii peste 1080p, atunci 5G-ul va face o diferanta in incarcarea mai rapida, dar pana atunci mai este.