| timidu89 a întrebat:

Telefoanele astea noi e bine sa le încarci complet? La magazin mi-a spus sa nu las sa se descarce de tot.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cand se descarca de tot, se va incalzi foarte mult/tare bateria, la o noua incarcare, incalzire care ii degradeaza durata de viata (orice baterie are in jur de 550-600 de cicluri de incarcare complete, si dupa ce acestea se epuizeaza, capacitatea ei incepe sa scada cate putin, depinde cat de des incarci telefonul).
Adica daca i-a scazut viata la 95%, si initial a putut inmagazina 5000 mAh, dupa ce ajunge la 95% va inmagazina doar aproximativ 4950mAh.

Exact la fel si la incarcarea la maxim, se incalzeste foarte mult cand trece de pragul de incarcare de 85%.

Exista telefoane care opresc incarcarea la 80%, apoi te intreaba pe ecran daca esti sigur ca vrei sa il incarci pana la 100%.

Nu il lasa niciodata sa se descarce sub 10-12%, si nu il lasa nici peste 90%.
Si ar fi destul de util sa nu il incarci DECAT cand a ajuns la 10-15% (in limita posibilitatii), nu cand e pe la 50% de exemplu.

Asa am procedat la fostul meu telefon (Huawei P10 Plus) si m-a tinut 4 ani fara sa observ o penalizare a capacitatii.
Daca il incarci si descarci haotic, dupa 2 ani deja o sa observi ca nu mai tine la fel de mult bateria.

| 120bulevard a răspuns:

Telefoanele noi nu mai folosesc baterii pe cadmium ci pe litiu, poti sa le tii la incarcat cat vrei, poti sa-ti incarci complet telefonul pana se strica dar mai sanatos este sa le incarci pana la 80-90 deoarece se prelungeste perioada de viata a bateriei (nu mereu, macar o data pe saptamana) si e bine sa-l lasi sa se descarce pana la 3-5% macar o data pe luna, asa se intretine o baterie pentru o viata cat mai lunga, fapt testat de mine, am un telefon de 2 ani de zile si bateria e sanatoasa tun, aproape ca in primele luni de zile.

| JohannesZu a răspuns:

Iti pot spune o singura chestie, telefonul meu Samsung la ultimul update are o functie noua care il opreste din incarcat la 85%, deci daca producatorii au facut treaba asta, cu siguranta e ok la 85%... iar cat despre la cat sa il bagi la incarcat, recomandare mea ar fi la 15%, 15 procente la incarcare, 15 procente la descarcare!

| Cutezătorul4k a răspuns:

Il lasi sa se descarce pana la 20% si dupa il scoti la 100% si gata