| Nimeni91 a întrebat:

Știe cineva daca telefoanele de la Huawei sunt bune? Am un cupon de reducere pentru un telefon Huawei, însă nu am mai avut niciodată de la această firmă și nu știu dacă sunt bune.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am o tabletă de la ei și o folosesc pe post de telefon. E bună.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc de răspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am avut pana acum doua, de care am fost foarte multumit.
Actualul e un Mate 20, printre ultimele telefoane de la ei cu acces Google. L-am luat in 2019 la pret bun, imi e util si acum. Nu a imbatranit prea mult, a slabit acumulatorul foarte putin, si ruleaza o idee mai greu. Dar e plin de mesaje si fisiere, nu l-am resetat niciodata.
Modelele actuale de Huawei nu au acces la serviciile Google, iar asta e o mare problema. Am pus si eu o intrebare despre asta, si m-am cam lamurit: https://www.tpu.ro/......ii-google/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Si cum zice colegul, e posibil sa nu ai Google Play/serviciile Google. Desigur ca se poate sa il folosesti si asa, dar pentru unii s-ar putea sa fie destul de incomod.

| cristi202 a răspuns:

Cu un Huawei P20 Lite am făcut curierat pe bicicleta. O data a căzut pe asfalt în plina viteza. A fost folosit la maxim, aplicația Uber nonstop, muzica nonstop, telefoane o gramada, și cu clienții, și cu cunoscuții, jocuri, etc. Doar cand dormeam stătea cuminte. Am fost foarte mulțumit de el. Avea citeodata un delay de 1-2 secunde la comenzi cand mergeau mai multe aplicații, dar nu m-a deranjat asta, altfel, a funcționat fără probleme, m-am putut baza pe el.
Cu P30 Lite a fost și mai și. Am avut accident, am cazut de pe bicicleta, telefonul s-a indoit în buzunar (nu știu cum a reușit "performanta" asta) de la mijloc la un unghi de 30 de grade, dar muzica încă mergea, asta pină l-am scos din buzunar. Ideea e ca sunt telefonane foarte rezistente. Eu recomand cu caldura Huawei. Chiar dacă e chinezărie. E o chinezărie reușita. Și chiar și cei ce se pricep la telefoane recunosc asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar Huawei P30 PRO e ok,că are magazin play, poți descărca orice, și e un telefon super chiar daca e de câțiva ani, e super reușit, dar ala cu varianta de 8 GB RAM.

| sweetys a răspuns:

Eu am un nova t5 de la ei, il am de mai bine de 2 ani si are si suita google. Funcționează la fel de bine ca in prima zi, si baterie si tot. De la mine are 10+, daca imi voi schimba telefonul tot Huawei mi-aș lua.

| Nimeni91 explică (pentru sweetys):

Mulțumesc mult!
Telefonul meu are vreo 3 ani, și l-am mai reparat o data, anul trecut, pentru că put și simplu nu mai pornea, orice as fi încercat. Și acum nu mai e la fel și bun, se blochează des, și de aceea vreau sa îl schimb.

| NLS a răspuns (pentru Nimeni91):

Cum a indicat si Sweetys, DOAR Nova 5T are servicii Google.
Restul telefoanelor Huawei, incepand cu anul 2020 si modelul
P40 Pro, nu mai au.
Serviciile Google se pot instala, insa nu e chiar usor.

La nevoie, YouTube poti folosi in browser.
Majoritatea aplicatiilor pot fi instalate din
motorul de cautare Petal Search
si magazinul Huawei AppGallery.

Iar daca o anumita aplicatie dorita nu poate fi gasita acolo, trebuie cautata si instalata manual, de pe site-ul producatorului (trebuie descarcat si instalat apk-ul).

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut! Mama mea are un Huawei P8 Lite din 2015. Și în ziua de azi merge și nu a avut nevoie de nicio reparație. Bateria este puțin cam slabă, dar asta este ceva normal la vechimea lui. Deci da, pot spune că sunt bune. Acum depinde ce pretenții ai tu de la el, adică să cunoști specificațile tehnice, și să nu îl pui la lucruri pe care el nu le poate face. Telefoanele de la ei sunt destul de bune dar în schimb poate să fie o problemă lipsa de servicii Google de pe modelele noi de Huawei din ziua de azi.

| Sebhp11 a răspuns:

Nu iti recomand, deoarece fiind din China s-ar putea sa nu aiba licența google

| darrio2007 a răspuns (pentru Sebhp11):

Functioneaza si fara ce spui tu. Am un P smart cumparat din ianuarie anul trecut. Nu am probleme cu el si are si Google.