| Ionut659 a întrebat:

TPU, am realizat un lucru, dacă cineva îți fură telefonul îl poate pune pe mod avion și așa nu îl mai poți găsi sau mai ușor inchide telefonul! Dacă are cineva o soluție pentru lucrurile acestea la Xiaomi vă rog să mă informați.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Există aplicații care previn fix aceasta problema. Telefonul nu poate fi oprit și modul avion activat dacă telefonul nu e deblocat.

Un exemplu de astfel de aplicație : APM+

Apoi există aplicații antifurt bazate pe bluetooth. Ai un smartwatch la tine conectat la telefon. In momentul in care se pierde conexiunea telefonul declanșează alarma.

Și aplicatii sofisticate cu urmărire GPS, protecție la resetarea din fabrică, etc.

Dar daca vrei sa protejezi telefonul cel mai bine stai cu ochii pe el. Nimic nu îți poate păzi telefonul mai bine ca o pereche de ochi vigilenți.

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

Nimic nu ajuta mai mult decat ochii vigilenti.

Un hard reset, boot in modul Recovery, apoi poti face ce vrei cu acel telefon :
inclusiv wipe all, reinstalat alt ROM, si vandut.