| dana272012 a întrebat:

TPU help!! m-am mutat intr-un nou apartament iar aici am retea wirelles, si incerc sa ma conectez de pe telefon(Samsung galaxy s advance) si nu se conecteaza, scrie asa : securizat cu WPA/WPA2 PSK

ajutati-ma va rog, nu am sa ma pot conecta niciodata la internet de pe telefon? dar nu inteleg de ce caci la alte retele wirelles m-am conectat!

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

Ai programul programul root explorer instalat pe telefon,. Intri in root explorer, si te duci in folderul /system. Apasati butonul W/R. Faci o copie de rezerva a fisierului wpa_supplicant (din /system/bin) oriunde doresti(sa nu il pui in aceeasi locatie cu fisierul de la punctul root explorer). Muti fisierul wpa_supplicant de la punctul 1 in folderul /system/bin.Restart la telefon.La WEB configurator in setarile ruterului daca ai filtrare dupa mac si adauga si macul telefonului sau scoate filtrarea cu totul.IP să fie pe dinamic (obtain dinamic ip)Important e IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter să adaugi telefonul tăuWireless MAC Filtering este cea mai simpla metoda pentru limitarea accesului intr-o retea wireless. Doar echipamentele wireless, carora in prealabil le-a fost inregistrata adresa MAC in router sau Access Point, se vor putea conecta in reteaua wireless.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Reteaua este parolata. Unde te conectai pana acum nu aveau parola.Vezi care vecin are wirelless si poate iti da parola.

| dana272012 explică (pentru darrio2007):

Pai am parola, ca este wirelles din apartamentul in care m-am mutat, parola o am la wirelles, sau mai este vreo parola peste? dar nu are cum.

| Tagaso a răspuns:

Are parolă

| Tagaso a răspuns:

Deschizi un browser și tastezi 192.168.10.1 după ce se deschide web configurator caută WPA/WPA2 PSK vezi ce-ți arată se pare că are mai multe parole

| dana272012 explică (pentru Tagaso):

Am sa incerc si asa, dar dupa ce introduc parola de wirelles nu imi mai cere alta parola, trebuie umblat la setari in telefon?

| Tagaso a răspuns (pentru dana272012):

Nu în telefon, tot la wireless la wpa2, asta e mai puternică

| dana272012 explică (pentru Tagaso):

Adica trebuie sa umblu sus la wirelles pe la butoanele alea pe acolo? cred ca sunt putin grea de cap dar daca nu e domeniul meu sunt praf

| Tagaso a răspuns (pentru dana272012):

Ai programul programul root explorer instalat pe telefon,. Intri in root explorer, si te duci in folderul /system. Apasati butonul W/R. Faci o copie de rezerva a fisierului wpa_supplicant (din /system/bin) oriunde doresti(sa nu il pui in aceeasi locatie cu fisierul de la punctul root explorer). Muti fisierul wpa_supplicant de la punctul 1 in folderul /system/bin.Restart la telefon.La WEB configurator in setarile ruterului daca ai filtrare dupa mac si adauga si macul telefonului sau scoate filtrarea cu totul.IP să fie pe dinamic (obtain dinamic ip)Important e IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter să adaugi telefonul tăuWireless MAC Filtering este cea mai simpla metoda pentru limitarea accesului intr-o retea wireless. Doar echipamentele wireless, carora in prealabil le-a fost inregistrata adresa MAC in router sau Access Point, se vor putea conecta in reteaua wireless.