| anonim_4396 a întrebat:

Un telefon blocat pe o rețea din afara poate avea limba romana pe el?
Spun asta pentru că am văzut un anunț în care era un anunț cu 2 telefoane și ziceau că sunt blocate pe o rețea din afara dar aveau limba română pe ele că se vedea
Se poate?
(Erau iPhone-uri)
Sau eu zic că poate sunt blocate
Dar în Romania poate sa fie blocate pe Romania?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Limba,asta dep[inde de telefon,daca are in softul lui limba romana. Daca este iphone ar trebuie sa aiba,nu conteaza unde este acel telefon,poate sa fie si in Japonia,sau America,toate iphonele au acelasi meniu,de acolo alegi limba.
Ce pot sa iti zic,este ca orice iphone are si limba romana,indiferent unde se afla acel telefon,in ce tara.

Romanii care lucreaza pe afara si au iphone,care nu prea se omoara cu limba tarii unde lucreaza isi seteaza iphonul pe limba romana,de aia ai vazut tu asa,ca scria in romana.

Deci limba tine de soft nu de pisele telefonului,ori retele. Daca reteaua telefonica de afara pe care a fost acel telelfon setat este si in RO,atunci tu poti folosi acel telefon pe acea retea,dar nu si pe altele.
Deci nu se blocheaza pe tari,se blocheaza pe retele de telefonie,nu-s sigur,dar asa cred.

Deci tu daca stii pe ce retea vrei sa foloseszti un telefon in RO si telewfonul respectiv este in alta retea,atunci vezi-ti de treaba,nu te bagi,nu ai cum sa deblochezi acel telefon.
Un telefon blocat pe o retea,ramane blocat pentru ca n-a fost platit laughing cam asta e regula, nu la platit si nimeni nu-ti deblocheaza acel telefon.
Telefoanele blocate in anume retele, tu de exemplu dupa ce l-ai platit, poti sai suni pe aia unde ai numarul, reteaua respectiva si sa le spui ca doresti sa iti deblocheze telefonul.
Aia is obligati sa o faca daca tu soliciti, pentru ca acel teelefon este deja liber de contract.AI aor sa sune la Apple si aia il deblocheaza.

Cind cineva vinde un telefon si spune ca este blocat pe o retea anume, aia inseamna ca teelfonul ala asa ramane, ala ce la avut si il vinde nu la platit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ele erau la reset s-a văzut în poza că erau după reset atunci când am văzut că sunt în română voi ce spuneți e bine ce am spus sunt pe română?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca se poate. Limba sitemului de operare nu are nici o legatura cu reteaua. Le poti pune si in chineza.
Daca spun ca sunt blocate pe o retea din afara nu inseamna ca in Romania nu sunt blocate. Daca sunt blocate intr-o retea nu vor merge in alta retea, indiferent de tara, decat daca le deblochezi dar nu stiu cat de usor este sa faci asta la un iPhone.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da dar eu ziceam daca erau blocate chiar pe Romania poate
Adică se poate sa fie blocate direct pe Romania
Asta zic
Și cel care le dă să nu stie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cel care il da a spus ca sunt blocate, nu a spus ca in retelele din Romania va merge. Daca este blocata pe o retea din Spania va merge doar pe reteaua aia, indiferent de tara. Daca il aduci in Romania si ii bagi un sim Orange nu va merge. Ce nu intelegi?!
Nu le poti folosi pe nici o retea din Romania. Rectific, le poti folosi doar la lucruri care nu implica reteaua.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok