| Sasukesmecherul a întrebat:

Un telefon bun pentru jocuri si sa faca poze decente?
Buget == 1500 - 2000 RON
Momentan detin un j6+ 2018

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung a71
Realme 7 pro
Samsung a51 varianta cu 6 giga rami
Huawei nova 5t
Realme X3
Samsung M51
Huawei p40

| HandaSei a răspuns:

Eu unul aș zice să alegi între:

1. Xiaomi Mi 10T Lite (1400 lei) ( https://www.emag.ro/......DZ4PH7MBM/ )

2. Xiaomi Mi 10T (1800 lei) ( https://www.emag.ro/......DXMH42MBM/ )

Ce au mai special în comparație cu altele din această gamă de preț?

- Procesoare nu doar puternice, dar și ceva mai aduse la zi cu tehnologia, ambele suportând 5G, deci clar no să simți peste vreun an sau doi că telefonul deja nu mai ține pasul cu tehnologia!

- Ecrane mari (6.67 inch/ ambele), cu frecvențe de 144Hz și respectiv 120Hz varianta Lite, deci o alegere perfectă pentru gaming! Iar de asemenea ambele vin cu Gorilla Glass 5 pentru protecție.

- Baterii foarte generoase (5000mAh și respectiv 4820mAh pe versiunea Lite), ambele având încărcare rapidă pe 33W.

- Pe partea de camere în gama asta de preț cam pe toate o să vezi 64MP în ultima vreme, dar asta nu înseamnă că toate sunt la fel, ceea ce contează cel mai mult este optimizarea, iar din punctul ăsta de vedere "ca ultilizator de xiaomi (Redmi Note 9S)" pot să spun că nu o să-ți regreți alegerea! Și de asemenea de menționat că xiaomi au probabil una dintre cele mai bune stabilizări video de pe telefoanele din gama asta de preț!

/ / /
Ambele au 128GB memorie internă și 6GB RAM, suficient zic eu, nu văd sincer vreo situație în care ai putea avea nevoie de mai mult...
Pe partea de sistem de operare ambele vin la pachet cu Android 10, dar o să primești update la Android 11, iar suplimentar toate telefoanele xiaomni au incorporată și interfața MIUI, o interfață de care eu unul sincer chiar m-am atașat, este destul de simplă, curată, bine optimizată și practică!

Baftă!
Iar dacă ai întrebări suplimentare, nu ezita! :)

| Sasukesmecherul explică (pentru HandaSei):

Cel la 1800 de lei este mai bun ca Samsung galaxy A71?

| HandaSei a răspuns (pentru Sasukesmecherul):

Mi 10T este puțin la un cu totul alt nivel, cred că Mi 10T Lite (cel la 1400) ar fi o comparație mult mai bună.

Dar mai întâi de toate trebuie să știi că sunt două variante de A71, varianta originală lansată în decenbrie 2019 și A71 5G lansat în Iunie 2020, care după cum spune și numele singurul lucru pe care-l are în plus este suportul pentru 5G, fiind practic identice din orice alt punct de vedere, dar diferența de preț fiind considerabilă, A71 este la 1500 de lei pe eMAG acum din ce am văzut și A71 5G e 2300 (o afacere extrem de proastă pentru acesta din urmă!)

Mi 10T Lite VS A71 (originalul!)

CPU
- Mi 10T Lite și A71 sunt destul de similare pe partea de procosoare, Snapdragon 730 vs Snapdragon 750G, iar deși cel de pe Mi 10T Lite este puțin mai nou, ca frecvențe totuși ambele sunt identice, diferența vine puțin pe partea de grafică unde Mi 10T Lite are incorporat un Adreno 619 vs Adreno 618 de pe A71, diferența este extrem de mică, să zicem între +5 și +10% performanță în gaming(dar și generală) în favoare Mi 10T Lite. / Iar un alt dezavantaj care vine la pachet cu Snapdragon 730 de pe A71 ar fi că acesta nu suportă frecvențe 5G, deci dacă în viitor o să decizi să-ți iei un astfel de abonament de date, nu o să poți profita la maxim de el, deși aici ține și de tine dacă crezi că ai sau nu nevoie de așa ceva...
(+1 Mi 10T Lite)

Ecran
- Ca dimensiune sunt egale, dar ca specificații A71 ar veni cu un panou (Super AMOLED Plus), care în teorie ar trebui să afișeze culorile puțin mai vibrante și mai naturale. /Mi 10T Lite deși este un IPS LCD vine totuși în schimb cu HDR10 și un panou ceva mai luminos pe 450 nits care am văzut că este destul de apreciat și lăudat de multă lume, dar pe partea de ecran Mi 10T Lite are un avantaj colosal în fluiditatea imaginii, acesta suportând o rată de refresh de 120 de cadre pe secundă, în loc de clasicul 60 de pe A71, iar aici deja se trage o linie clară, în special dacă vrei să-l folosești pentru gaming! Iar ca bonus Mi 10T Lite are aplicat pentru protecție Gorilla Glass 5 în loc de Gorilla Glass 3 de pe A71, deci mult mai rezistent la căzături/zgârieturi etc.

Deci pentru mine unul e (+1 Mi 10T Lite), dar dacă consideri că acea afișare cu extrem de puțin mai naturală de pe A71 merită pentru tine, bănuiesc că e discutabil...

Camere
- Ei bine cam asta este singura categorie unde A71 ar câștiga puțin bătălia! Deși ambele au 4 camere pe spate, iar cea principală este de 64MP, celalte 3 de pe A71 sunt de 12mp /5mp /5mp și camera de seflie de pe față de 32mp în comparație cu 8mp/ 2mp /2mp și 16mp pe față de pe Mi 10T Lit, iar ca de obicei Samsung face o treabă foarte bună în optimizarea lor, deci chiar și pentru cea principală poți să te aștepți la o calitate "cu o idee mai bună" ca să zic așa, nu te aștepta totuși la miracole...
(+1 Samsung A71)

Baterie
- 4500mAh și încărare pe 25W pe A71 VS 4820mAh și încăracare pe 33W pe Mi 10T Lite, deci practic A71 are și bateria mai mică dar și încărcare mai lentă în același timp, dar asta nu-i chiar tot, Mi 10T Lite deși are frecvența de 120hz care ai putea zice că o să-ți consume mai repede bateria, are o funcție prin care și-o poate adapta automat în funcție de cât ai nevoie pentru fiecare aplicație (între 30 și 120), deci spre exemplu dacă citești/dai scroll pe Facebook sau faci orice altceva în care nu ai nevoie nici măcar de cei 60hz (care sunt constanți pe A71!), în anumite situații bateria o să țină ceva mai mult pe Mi 10T Lite.
(+1 Mi 10T Lite)

Altele
Ambele în versiunilor lor principale vin cu 128GB memorie internă și 6GB RAM.
Mi 10T Lite vine cu update la Android 11 în timp ce pe A71 vei rămâne la Android 10.
A71 are senzor de amprentă incorporat în ecran, iar Mi 10T Lite pe marginea dreaptă sub butonul de volum.
Mi 10T Lite are difuzoare externe mai bune -25LUFS VS -29LUFS de pe A71.
A71 este la fel de greu ca j6+ pe care-l deții, dar Mi 10T Lite este cu 35 de grame mai greu, depinde de tine dacă consideri asta a fi mult sau nu... / A71 este de asemenea și cu 1.3mm mai subțire.

Într-un final depinde și de preferințe, dar eu unul clar aș merge pe Mi 10T Lite! /Dacă crezi că patea de fotografie/video te interesează cel mai mult, atunci probabil A71 ar fi puțin mai justificat, dar după cum ziceam, diferențele sunt extrem de mici!

Mi 10T (cel la 1800 lei), este o bestie la un cu totul alt nivel când vine vorba de performanță! rolling on the floor Nu sunt prea multe telefoane în gama asta de preț (sub 2000) de lei pe care să le bagi la o comparație directă cu acesta, iar dacă sunt, ei bine A71 clar nu se află printre ele... straight face

| Sasukesmecherul explică (pentru HandaSei):

Am ales sa imi iau Mi 10 T PRO happy

| Sasukesmecherul explică (pentru Sasukesmecherul):

Varianta de 8gb ram la 2500 lei

| HandaSei a răspuns (pentru Sasukesmecherul):

Nu știu cum ai ajuns la concluzia asta, dar în opinia mea este o decizie destul de proastă...

În primul rând trebuie să știi că Mi 10T și Mi 10T pro sunt aproape absolut identice din punct de vedere al performanței, al aspectul, dar și al funcțiilor care le însoțesc!

- Același procesor pe ambele (Snapdragon 865), tractat la exact aceleași frecvențe, nimic schimbat, deci ca și performanță generală cele două sunt absolut identice!
- Ambele au exact același ecran: IPS LCD / 144Hz / HDR10+ / 500 nits / 395 ppi / Gorilla Glass 5.
- Ambele au aceeași baterie de 5000mAh și încărcare rapidă pe 33W.

Unica diferență între cele două este camera principală de pe spate de 108MP în loc de 64MP de pe Mi 10T, celelalte 3 camere de pe spate și cea de seflie de pe față rămânând neschimbate!
Și de asemenea Mi 10T Pro vine în versiunea minimă cu 8 în loc de 6GB de RAM, dar dacă vrei neapărat cu 8 poți să-ți iei versiunea de 8GB la Mi 10T (2100 lei), deși îți pot garanta că diferența de performanță între 6 și 8gb RAM este destul de insesizabilă în cazul de față, așa că din nou nu-i chiar o afacere atât de bună...

Deci da, mai mult ca sigur camera principală de pe spate o surclasează pe cea de pe Mi 10T, dar atât nimic mai mult, dacă nu ești chiar un fotograf înrăit și asta să fie singura funcție de care să-ți pese, atunci sincer nu prea văd de ce ai alege versiunea Pro...
Iar după cum am zis, ăia 2GB ram sunt insesizabili și există și versiunea Mi 10T cu 8gb, dar dacă vrei să treci de 2000 de lei buget deja există multe alte alternative mai bune, eu ți-am dat ce am considerat mai bun până în 2000 de lei, dacă vrei să crești bugetul pot să-ți fac eventual alte recomandări! happy /Dar pentru mine unul sincer Mi 10T Pro iese sub orice formă din discuție...

| Sasukesmecherul explică (pentru HandaSei):

Am inteles. Alte recomandari?

| HandaSei a răspuns (pentru Sasukesmecherul):

Mda, sincer acum dădusem un ochi mai atent pe eMAG așa în general la prețuri, iar din câte se pare m-am cam înșelat, nu prea există nimic în momentul de față mai bun în categoria asta de preț, multe similare, dar nu neapărat mai bune, iar asta fiind valabil și pentru categoria 2500-3000...

Deci da, rămâi pe Mi 10T (sau Mi 10T Pro dacă știi că într-adevăr o să-ți fie de folos acel senzor de 108MP...).

| Gabryel85 a răspuns:

Ceva cu de la 6 RAM in sus, intr-adevar. Sa mearga uns. In rest, foloseste si tu filtrele de cautare, ca s-ar putea sa-ti dea ceva in plus.